Decydując się na karierę w branży fitness wielu młodych amatorów sportu zastanawia się jaki kurs będzie dla nich odpowiedni. Logika podpowiada, że do pracy w fitness klubie najlepszy jest kurs instruktora kulturystyki. W końcu ludzie przychodzą na siłownie, aby pracować nad swoją sylwetką. Czy tylko?

Wraz popularyzacją zawodu trenera personalnego na rynku pojawiło się coraz więcej kursów oferujących wiedzę z tego zakresu. Czy kurs dla instruktorów kulturystyki i trenerów personalnych to to samo? Czym różnią się te kursy? Jaką wiedzę oferują? Postaram się to wyjaśnić.

Instruktor (trener) kulturystyki

kurs-instruktora-kulturystyki

Kulturystyka to sport. W każdym sporcie potrzeba trenerów i instruktorów, którzy będą potrafili prowadzić treningi ukierunkowane na tę dyscyplinę. Trener kulturystyki w założeniu pracuje osobami, które chcą kształtować swoje ciało pod kątem sportów sylwetkowych. Siłą rzeczy, jego metody treningowe będą koncentrować się na aspektach estetycznych.

Trener personalny

Trener personalny pracuje głównie nad utrzymaniem i poprawą ogólnej sprawności fizycznej swoich podopiecznych: ich holistycznym i zrównoważonym rozwojem. Trener personalny niemal zawsze pracuje z amatorami, w większości, bez ambicji rywalizacji w zawodach sportowych. Oczywiście, gro osób zgłaszających się do trenerów personalnych chce poprawić swoją sylwetkę. Jest to jeden z kilku celów, nie zawsze najważniejszy. Więcej o kompetencjach trenera personalnego pisałem w jednym z moich artykułów.

Kurs dla Trenera Personalnego czy Trenera Kulturystyki?

Bardzo często w wiadomościach od was otrzymuje pytanie. „Jaki kurs najlepiej wybrać pod kątem pracy na siłowni / fitness klubie?”. Jak to często bywa, odpowiedź jest uzależniona od celu, jaki przed sobą stawiacie.

Jeśli jesteście fanami sportów sylwetkowych i chcecie się w tym kierunku rozwijać to zdecydowanie radzę iść na kurs instruktora kulturystyki, który jest prowadzony przez doświadczonego zawodnika / trenera sportów sylwetkowych. Zdobędziecie tam na pewno solidną wiedzę z tego zakresu i poznacie konkretne metody treningowe wykorzystywane w kulturystyce.

Natomiast, jeśli interesuje was praca z przeciętnymi ludźmi i chcecie prowadzić „rehabilitację sportową”, to wybierzcie kurs dla trenera personalnego. 😉 Kursy dla trenerów personalnych oferują dużo szerszą wiedzę niż te dla instruktorów kulturystyki i uczą pracy z przeciętnym Kowalskim. Najczęściej, praca trenera personalnego sprowadza się do doprowadzenia klienta z całkowitej niepełnosprawności ruchowej do akceptowalnej sprawności ruchowej. Taka korektywa dla dorosłych. 🙂

Dla osób ambitnych, zdyscyplinowanych i chcących zaoszczędzić trochę pieniędzy przygotowałem kompendium: bezpłatny kurs na trenera personalnego.

Trener Personalny vs Trener Kulturystyki

Poniżej krótka tabela pokazująca podstawowe różnice i podobieństwa.
[table “4” not found /]

Praktyka

Na koniec kilka uwag z perspektywy obserwatora oraz uczestnika rynku szkoleń i rynku pracy dla trenerów.

Klasyczny kurs dla instruktorów kulturystyki bardzo dużo uwagi poświęca treningowi poszczególnych grup mięśniowych, żywieniu w odpowiednich okresach, suplementacji i organizowaniu planów treningowych pod odpowiednie okresy siły, masy, redukcji. Szkolenia często omawiają proces przygotowania do zawodów czy nawet technikę pozowania.

Natomiast pełnowartościowy kurs dla trenerów personalnych zawiera oprócz klasycznym kulturystycznych metod treningowych, podstaw żywienia i suplementacji szereg innych elementów. Na szkoleniach omawia się taką tematykę jak: trening funkcjonalny, trening medyczny, technikę biegową czy metody treningowe ze specyficznymi grupami: kobiety w ciąży, seniorzy. Ponad to porusza się tematykę wywiadu z klientem, motywacji czy nawet samej sprzedaży usług.

Na rynku jest wiele szkoleń, które tylko z nazwy są kursami dla trenerów personalnych, a w rzeczywistości nie oferują dużo więcej niż kurs instruktora kulturystyki. Jest nowy zawód, pojawił się popyt to i mamy odpowiedź podaży. 🙂 Pamiętaj! Obecnie nie istnieją żadne regulacje dotyczące zawodu trenera personalnego, trenera przygotowania motorycznego czy instruktora kulturystyki. Nie daj się nabrać, że jakiś kurs czy szkolenie oferuje uprawnienia do wykonywania zawodu. To fikcja. Napisałem artykuł na ten temat, gdzie szerzej analizuje to zagadnienie. Wybierając jakiekolwiek szkolenie kieruj się zawartością merytoryczną, a nie oferowanymi „certyfikatami” czy „uprawnieniami”.

Jeśli chcesz pracować w fitness klubie to wybór jest dość oczywisty – skończ kurs dla trenerów personalnych. Więcej na ten temat pisałem w artykule „Jak zostać trenerem personalnym?„. Rynek dla kompletnych trenerów personalnych bardzo szybko rozwija się i jest duże zapotrzebowanie, a dla instruktorów kulturystyki w zasadzie nie istnieje. Trenerzy kulturystyki i sportów sylwetkowych to osoby z wieloletnim doświadczeniem, którzy są od lat w branży… po weekendowym kursie instruktora kulturystyki nie staniesz się jednym z nich.

Podsumowanie

Pamiętaj, wszystko co piszę tutaj jest moim subiektywnym punktem widzenia. Możesz się z tym zgadzać lub nie, ale nie pozostań obojętny! Nie wahaj się napisać o swoich wrażeniach w komentarzach, będzie mi niezwykle miło (nie trzeba się rejestrować!). 🙂 Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi.

Kategorie: Felietony

9 Komentarzy

Gość · 28/04/2020 o 09:52

Bardzo korzystny i ciekawy artykuł. Dziękuję!

Daga · 16/07/2017 o 22:56

Bardzo przydatne artykuły. Oby rak dalej. Dzięki i Pozdrawiam!

paweł · 24/06/2017 o 15:59

Jeden taki kurs i już sam mogę sobie rozpisywać np. trening na masę, nie mówiąc już, że wszystkim znajomym za odpowiednią opłatą 😉 żeby mi się zwrócił koszt takiego kursu.

Marcin · 31/05/2017 o 16:41

Jaka cena za taki kurs na instruktora kulturystyki ?

  tomek testowy · 07/07/2017 o 14:50

  sprawdź proszę na stronach firm szkoleniowych, ja nie prowadzę takich kursów 🙂

Joker · 05/09/2015 o 18:11

Dziękuję za odpowiedź. Kontynuując temat natknąłem się gdzieś na określenie trener II klasy kulturystyki. Mógłby Pan opisać te uprawnienia?

  Tomek Mączka · 07/09/2015 o 16:35

  Przed deregulacją zawodu rzeczywiście funkcjonowały tytuły zawodowe: instruktor, trener I i II klasy. Obecnie nie istnieje taki podział. Oczywiście poszczególne instytucje szkoleniowe mogą nadal wykorzystywać takie nazwy, ale nie ma to żadnego przełożenia formalnego.

Joker · 03/09/2015 o 20:46

Witam serdecznie Panie Tomku,
poszukując informacji o kursach trenera personalnego natknąłem się na dwie akademie o podobnej nazwie, ale chyba różniące się pod pewnymi względami. Mianowicie chodzi o Polską Akademię Sportu i Polską Akademię Kultury i Sportu. W ofercie tej pierwszej aby podejść do kursu trenera personalnego trzeba mieć zaliczony kurs np. instruktora kulturystyki. W toku uczestniczenia w kursie pojawiają się również praktyki, które trzeba odbyć. Natomiast w drugiej organizacji prowadzone są kursy internetowe (wraz z zaliczeniem) i do trenera personalnego nie wymagane jest dodatkowe uprawnienie. Obie organizacje określają się mianem Polskiej Akademii, lecz nie wiem jakie to ma znaczenie (po przeczytaniu Pana artykułu o regulacji prawnej tego zawodu). Czy mógłby Pan mnie jakoś naprowadzić i wyjaśnić, która oferta jest warta uwagi?

Pozdrawiam.

  Tomek Mączka · 04/09/2015 o 14:38

  Na początku dzięki za komentarz. 🙂

  Gwoli wyjaśnienia: „Polska Akademia” to nazwa własna danej instytucji i każdy może ja wykorzystywać. Równie dobrze ja mógłbym założyć Polską Akademię Trenerów. Także nie sugerowałbym się nazwą…

  Kursy internetowe de facto dają tylko wątpliwej jakości certyfikat, bo najważniejsze na tego typu kursach są konkretne umiejętności, a na kursie online nie można ich pozyskać. Polecam wybierać kursy stacjonarne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.