Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek jak zostać trenerem personalnym to dobrze trafiłeś. Postaram się dać Ci kilka praktycznych rad w jaki sposób podejść do tego tematu. Artykuł ten dotknie trzech zagadnień: zdobywanie wiedzy teoretycznej, nabieranie praktyki oraz znajdywania wiedzy praktycznej.
Teoretycznie temat mógłbym uciąć jednym stwierdzeniem. Wystarczy zrobić kurs na trenera personalnego za 1500 zł i możesz mówić o sobie per trener personalny. Teoretycznie, to prawda… jednak droga do sukcesu w branży fitness jest dużo dłuższa i wymaga więcej pracy. Zrobienie kursu trenera personalnego to dopiero początek. Postaram się pokazać Ci jak zostać dobrym trenerem personalnym i zarabiać duże pieniądze. Ciekaw? To zapraszam do lektury. 🙂
Jak zostać trenerem personalnym – spis treści
- Studia dla trenera personalnego
- Kurs trenera personalnego
- Kompetencje trenera personalnego
- Jak zdobyć doświadczenie – wiedza praktyczna
- Jak znaleźć pracę?
- Podsumowanie
Studia dla trenera personalnego
Ukończenie studiów wyższych z następujących ścieżek: wychowanie fizyczne, fizjoterapia lub ewentualnie dietetyka daje nam podstawy i bazę wiedzy. W mojej opinii przydaje się, ale nie jest niezbędne. Znam bardzo wielu dobrych trenerów, którzy skończyli zupełnie inne kierunki (nie związane z pracą trenera) i świetnie sobie radzą.
Co więcej, skończenie powyższych kierunków nie daje wystarczającej wiedzy do wykonywania zawodu trenera personalnego. Zwłaszcza wielu absolwentów AWF ma poczucie, że posiadają wiedzę niezbędną w tym zawodzie. Nic bardziej mylnego, po moich obserwacjach stwierdzam, że większość z nich ma rozległą ale bardzo powierzchowną wiedzę. Niestety, w Polsce brakuje studiów, które przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w branży fitness. Szkoły wyższe nie nadążają za zmieniającym się rynkiem.
Kurs trenera personalnego
Biorąc pod uwagę powyższe, pierwsze kroki zazwyczaj trzeba skierować w kierunku skończenia podstawowego kursu. Myśląc o pracy trenera personalnego, wybierzmy kurs na trenera personalnego , a unikajmy kursu na instruktora o specjalizacji kulturystyka. Pisałem o tym w artykule: “Kurs instruktora kulturystyki – czy to ma sens?“. Jeśli chcemy pracować jako trener w innych dziedzinach warto zrobić specjalizację instruktorską z danej dyscypliny (np. boks, pływanie itp.). Uprzedzam, skończenie powyższych szkoleń nie daje Ci żadnej solidnej wiedzy! Stanowi ewentualnie potwierdzenie twojej wiedzy dla pracodawcy, którą i tak będzie weryfikować. Pisałem o tym w artykule Dlaczego chcesz być trenerem personalnym.
Jak wybrać kurs dla trenera ?
Kwestia wybrania właściwe kurs dla trenera personalnego jest bardzo obszerna i zależy od wielu czynników. Na początek polecam Ci wysłuchać 6 minutowe nagranie na ten temat:
Wybierając kurs dla trenera personalnego kieruj się kilkoma czynnikami:
- Unikaj suchej wiedzy i teorii – kurs powinien dać Ci praktykę.
- Unikaj bajkopisarzy – fajnie ich się słucha, ale czy coś z tego wynika?
- Wybieraj specjalistów w swoich dziedzinach – lepiej słuchać fachowca w wąskiej dziedzinie, niż kogoś kto uważa się za specjalistę od wszystkiego.
- Wybieraj szkolenia oparte na konkretnych przypadkach – to one dają najwięcej wartości.
- Wychodź ze swojej strefy komfortu – jeśli prowadzący mówi coś z czym się na początku nie zgadzasz… to dobrze, może właśnie się czegoś uczysz? 🙂
Więcej na ten temat pisałem w artykule “5 wskazówek jak wybrać kurs trenera personalnego“. Gorąco zachęcam Cię do tej lektury. Artykuł ten pokaże Ci w jaki sposób wybieram szkolenia dla siebie i czym kieruje się tworząc programy moich szkoleń.
Deregulacja zawodu trenera personalnego
Co więcej, obecny stan prawny, nie wymusza obowiązku ukończenia kursu certyfikowanego przez Ministerstwo Sportu, aby móc wykonywać zawód trenera personalnego.
Naszą wiedzę weryfikuje nasz pracodawca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat regulacji prawnych dotyczących zawodu trenera personalnego, bądź instruktora zapraszam do przeczytania mojego artykułu na ten temat. (De)regulacja zawodu trenera personalnego.
Bezpłatny kurs trenera – to możliwe!
Uważam, że niesamowicie dużo informacji można znaleźć w internecie, często za darmo! Niestety niemal wszystkie wartościowe źródła są anglojęzyczne dodatkowo trzeba posiadać minimalną wiedzę aby móc weryfikować znalezione informacje. Poniżej kilka, mniej oczywistych linków:
- T-nation – kopalnia wiedzy o treningu siłowym i sylwetkowym
- ExRx – opisy i animacje poszczególnych ćwiczeń, setki informacji naukowych o treningu
- Steve Maxwell – klasyk treningu funkcjonalnego, popularyzator treningu kettllebell
- Mobility WOD – ćwiczenia mobilności, zwłaszcza w treningu CrossFit
Napisałem na ten temat cały artykuł “Poradnik: Bezpłatny kurs trenera personalnego“, gdzie dałem przykłady świetnych źródeł wiedzy z bardzo różnych dziedzin: metodyki treningowej, dietetyki, czy fizjologii. Zaufaj mi, możesz posiąść ogrom wiedzy… za darmo!
Kompetencje trenera personalnego
Trener personalny, oprócz tego, że jest trenerem ? musi mieć w sobie trochę z fizjoterapeuty, dietetyka i psychologa. Krótko mówiąc, trener personalny musi wykazywać się holistycznym podejściem do swoich klientów. Oczywiście można dodać, że trener powinien być też sprawnym sprzedawcą i marketerem, przedsiębiorcą, pasjonatem sportu czy nawet sportowcem.
Więcej na ten temat pisałem w artykule “Kompetencje trenera personalnego“. Jeśli chcesz zrozumieć lepiej na czym polega praca trenera personalnego, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 🙂
Bardzo ważnym elementem w pracy trenera są umiejętności miękkie: komunikacja, negocjacje, motywacja czy sprzedaż. W mojej opinii za sukces w pracy trenera personalnego w 40% odpowiadają umiejętności twarde, a w 60% właśnie umiejętności miękkie. Skąd czerpać wiedzę? Kilka przykładów źródeł:
Brian Tracy – znany mówca motywacyjny i szkoleniowiec sprzedażowy. Wydał kilkadziesiąt książek, na stronie można znaleźć dużo bezpłatnych materiałów.
SalesGuru – bardzo dobry blog o sprzedaż
Alex Barczewski – niesamowity coach, jego blog to kopalnia wiedzy, polecam jego książkę Sukces w relacjach międzyludzkich.
Nabieranie praktyki
Wiedza książkowa, czy nawet najlepsze kursy i szkolenia nic nie dadzą bez umiejętności praktycznych. Moja rada: staraj się jak najszybciej zastosować w praktyce każdą zdobytą nową wiedzę. Ćwicz! Na początku nowe metody treningowe najłatwiej doskonalić na samym sobie. Niestety aby doskonalić warsztat trenerski potrzebny jest nam klient. 🙂 Wielu trenerów zaczyna swoją przygodę od bezpłatnego pomagania znajomym bądź przypadkowym osobom na siłowni. Rób to! To najłatwiejszy sposób na pozyskanie pierwszych klientów. Dodatkowo przekonasz się jakie błędy najczęściej popełniają ludzie i jak ich korygować.
Wiele klubów fitness przyjmuje na praktyki. Mam mieszany stosunek do tego. Możesz skończyć jako instruktor porządkujący salę i niczego się nie nauczyć, albo mieć okazję pracować z klientami i uczyć się. Dużo zależy od managera konkretnego klubu i Ciebie samego przede wszystkim. Jako trener musisz wykazywać inicjatywę i być otwartym do ludzi. To jest niezbędne.
Jak znaleźć pracę jako trener personalny?
Rynek Fitness jest bardzo chłonny. Klubów fitness przybywa lawinowo, a klienci coraz częściej decydują się na usługi trenerów personalnych. Czy to oznacza, że łatwo dostać pracę? Jeśli jesteś dobry – oczywiście! Niestety na rynku jest mnóstwo osób, które ukończyły jedynie podstawowy kurs i prezentują przeciętną wiedzę. Z takim zapleczem dostaniesz prace instruktora siłowni, ale nie trenera personalnego.
Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnym pracodawcą jest pierwszym krokiem do otrzymania pracy w fitness klubie. Temat rzeka i nadaje się na oddzielny wpis. Wskaże Ci pokrótce na co może zwrócić uwagę twój pracodawca.
- Umiejętności komunikacji, otwartość – bardzo ważna rzecz i decyduje o pierwszym wrażeniu.
- Kwestie merytoryczne – trudne je zweryfikować podczas rozmowy, więc jest szansa, że zostaniesz zaproszony na dzień próbny.
- Możesz się spodziewać pytań specjalistycznych weryfikujących twoją wiedzę z zakresu podstawowych metod treningowych, odżywiania czy suplementacji.
- Twoja opinia o treningach, metodach, trendach w świecie fitness – nikt nie lubi nijakich ludzi. Warto mieć wyrobioną opinie co działa, jest dobre, czy modne.
- Dopełnieniem tego będzie twoja pasja do sportu i aktywności fizycznej. Prawdziwa pasja poparta własnymi doświadczeniami, a nie puste słowa.
Jaki wybrać klub?
Jeśli jesteś początkujący polecam Ci podjęcie pracy w małej wielkości klubie. Najprawdopodobniej na początku będziesz pracował jako instruktor dyżurny. Kluby takiej wielkości zazwyczaj nie mają wypracowanego procesu pozyskiwania klientów na treningi personalne. Wszystko w twoich rękach. Będziesz miał dużo okazji do kontaktu z ludźmi. Z drugiej strony, najprawdopodobniej nie będziesz miał presji do tego ze strony klubu. Tylko dzięki swojej operatywności pozyskasz klientów.
Z takim bagażem doświadczeń warto iść do większej siłowni sieciowej. Oferują one duże możliwości uczenia się i rozszerzania warsztatu trenerskiego. Organizacja procesu sprzedaży treningów personalnych jest już na zupełnie innym, bardziej wymagającym od trenera, poziomie.
Budowanie marki trenera personalnego
Cały czas równocześnie można otworzyć własną stronę www, Fanpage na Facebooku, kanał YouTube, udzielać się na forach dyskusyjnych i w ten sposób promować siebie. Konkurencja w internecie jednak jest duża i bez dużych nakładów finansowych i pracy znikniesz w zalewie innych trenerów.
Klub macierzysty i pozyskiwanie w nim klientów poprzez nieustanny kontakt osobisty powinno być dla Ciebie priorytetem na początku. Praca jako freelancer, na obecnym rynku, jest w mojej opinii, możliwa dopiero po 2 – 3 latach w roli trener i pracy w fitness klubach. Dopiero po takim czasie jesteś wstanie zdobyć odpowiedni warsztat pozwalający samodzielnie pracować i pozyskiwać klientów.
Podsumowanie
Jestem pewny, że nie wyczerpałem tematu. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi jak zostać trenerem personalnym. Mam jednak nadzieję, że dałem Ci kilka praktycznych wskazówek. 🙂
Jeśli uważasz, że o czymś zapomniałem bądź masz inne doświadczenia, napisz o nich proszę w komentarzach! Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy – podziel się nim ze znajomymi, niech też rozwijają się! Czekam na wasze uwagi, również krytyczne. 🙂
Rozmyślnik dla tych, którzy są już pracują w branży fitness: Jaka była twoja droga do bycia trenerem personalnym? Czy popełniłeś błędy, których teraz byś uniknął? Co z tego wynika w twojej przyszłej karierze?
74 komentarze
Zuza93 · 07/08/2020 o 14:12
Studiowałam kierunek trener personalny w WSKZ. Jestem mile zaskoczona, ponieważ materiały dydaktyczne są naprawdę na wysokim poziomie. Kontakt z samą uczelnią bezproblemowy i cena zachęcająca.
Swiraz · 25/03/2020 o 02:05
ile można wycisnąć miesięcznie z baranów szukających trenera personalnego czy szerzej pojętego coachingu? Mam wrażenie ze saturacja rynku jest już dość spora, ale możliwość zarobku za powtarzanie bzdurnych motywacyjnych haseł brzmi zachęcająco. Uda się, Krzysiu! Uda… ja nie Tobie to komuś innemu! Ważne że się uda… wydoić kolejnego frajera 🙂
Paweł · 20/08/2019 o 16:22
Polecam jedyny rzetelny kurs trenera w PL – firma z Wrocławia ,,GSA GLOBAL SPORT ACADEMY”
PEŁEN PROFESJONALIZM. Potrafią przekazać wiedzę merytoryczną, a także praktyczną w ciekawy łatwy do zapamiętania sposób
Łukasz · 19/04/2019 o 15:52
Chcę iść do szkoły branżowej na zawód dietetyka by móc potem spokojnie ukończyć kurs trenera personalnego a następnie rozpocząć pracę jako trener personalny. Twój poradnik bardzo mi pomógł i teraz wiem , co w kolejności muszę zrobić my zostać trenerem. Bardzo ci dziękuję za ten artykuł pozdrawiam 🙂
Julia · 22/02/2019 o 19:11
Do jakiego liceum lub technikum trzeba iść żeby zostać ternerem personalnym
Natalia · 05/06/2018 o 10:46
Witam.Tomku może mi doradzisz,chcę się wybrać na kurs trenera personalnego,ale właśnie nie po to by szkolić innych tylko by pogłębić swoją wiedzę na temat sportu.Generalnie to ten papierek nawet jest mi nie potrzebny..szukam szkoły, która ma wiele zajęć praktycznych i pokaże prawidłowe techniki ćwiczeń. Może doradzisz mi jakąś 🙂 jestem z Bydgoszczy,ale jeśli szkoła godna polecenia znalazłaby się poza Bydgoszczą to mogę nawet dojeżdżać 🙂 Może znasz coś godne uwagi?
Jagoda · 02/10/2017 o 21:39
Witam chcialam sie doradzic… koncze liceum i od dluzszego czasu mysle by isc na studia AWF we Wroclawiu by zostac trenerem personalnym i nie jestem pewna czy te kilka lat studiow nie oplacaloby sie zastapic wlasnie opisanymi przez Pana kursami? wiedze mam podstawowa kilka lat sama cwiczylam w domu z ciezarami teraz chodze na silownie 3 rok i troche pomagam znajomym na silowni przy cwiczeniach i poszlabym na takie studia ale ostatnio co chwile slysze jak ktos np o rok mlodszy ma taki kurs i jest trenem na silowni na ktora uczeszczam i zaczynam byc zirytowana tym bo sie ucze tyle cwicze dbam czytam ogladam o tym wszytskim idk po prostu interesuje sie a ktos idzie na kurs 2 tyg i ma juz to co ja bym miala po studiach za kilka lat ciezej nauki i pracy.
Krystyna · 28/09/2017 o 10:06
Podpinam się do pytania wyżej, gdyż też zaciekawił mnie ten temat. Czy trzeba być kierunkowo wykształconym (mam na myśli ukończony AWF), aby rozpocząć szkolenia? Warszawa to miasto, w którym obecnie mieszkam i czy tam też są jakieś kursy właśnie w kierunku trenera personalnego? Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam! 🙂
Kamil · 21/09/2017 o 08:54
Czy żeby móc zacząć kurs trenera personalnego trzeba mieć obowiązkowo ukończoną szkołę średnią?
Ania · 20/08/2017 o 22:44
Myślę, że w dzisiejszych czasach doszkalanie się jest bardzo ważne. Wiadomo, nie można popaść w skrajności, ale dodatkowa wiedza kierunkowa zawsze się przyda. Jestem z zupełnie innej branży, ale szkolenia menedżerskie, na które wysyła nas firma dają ogrom wiedzy i kopa motywacyjnego do dalszego działania 🙂
Kamilla · 17/07/2017 o 16:40
Dzień dobry ?
Od kilku lat regularnie, kilka razy w tygodniu, nawet podczas urlopów, chodzę na treningi, na początku były to treningi personalne, potem grupowe treningi na TRX, boot camp, w tej chwili CrossFit i tabata. Mogę powiedzieć, że jestem wytrenowana, sporo osób sądzi, że jestem instruktorką fitness i czasem mylą mnie podczas treningów z instruktorem. Co więcej, uwielbiam to, nie zdaża się, że mi się nie chce iść na trening, zazwyczaj czekam z niecierpliwością. W tej chwili myślę o pracy w tej branży, ale nie mam obecnie żadnego wykształcenia w tym kierunku. Czy może mi Pan podpowiedzieć, od czego należałoby zacząć?
Siniecka.1909 · 07/07/2017 o 23:47
Ile trzeba mieć lat, żeby iść na takie kursy?
Marzena · 01/06/2017 o 12:43
Dzień dobry. Cieszę się, że tu trafiłam, Mam 36 lat i stoję przed koniecznoscią radykalnej zmiany zawodowej (wyjechalam za granice a moje wyksztalcenie i dotychczasowe doswiadczenie zawodowe niewiele niewiele tu znaczy). Jako młode dziewczę bawiłam się w bodybuilding, znam się troche na cwiczeniach, do tej pory została mi muskularna sylwtetka i upodobanie do tego typu sportu(choc nie cwicze od dawna z powodow estetycznych) , cialo mam też podatne na treningi. Mam też sporą wiedzę z zakresu dietetyki i anatomii. Z resztą dokształcenie to akurat dla mnie najmniejszy problem, rowniez jeśli chodzi o sama technikę cwiczen. Jestem dobrym psychologiem i lubię pomagac ludziom. Myślałam, żeby oprzec swoje metody treningowe o filozofię Shin Ohtake, bo sie z nia zgadzam. Byloby to też cos niespotykanego na tym rynku…
Pomyslalam o tym zawodzie, bo moglabym robic cos, co lubie zamiast umierac na przyslowiowym francuskim zmywaku.
I po tym elaboracie mam prośbę do Pana o opinię-szczerą i opartą o to, jak rzeczywiście wygląda ta branża: czy nie jest za późno zaczynac to w wieku prawie 37lat ? Miewalam instruktorki aerobicu 40+, widzialam nie raz instruktorów na silowniach w wieku okolo 50l. Ale kobiet instruktorek personalnych -nie dosc, że malo, to jeszcze wszystkie raczej blizej 18?
tomek testowy · 07/07/2017 o 14:49
odpowiadają krótko: nie jest jeszcze za późno na start w tej branży 🙂
Lenek · 10/05/2017 o 20:38
Ciekawy artykuł Tomaszu
Mam za sobą lata treningów fizycznych, świetną sylwetkę a dodatkowo biegle mowie językiem angielskim i francuskim. Zostane w końcu trenerem perso a twój blog jest kolejnym szczeblem w zdobywaniu wiedzy w tym kierunku( dzięki).
Jak wygląda rynek od strony klientów zagranicznych w Warszawie?
Tomek Mączka · 23/05/2017 o 15:38
Na pewno jest nieco ekspatów anglojęzycznych. Na pewno jest to pewien wyróżnik.
Aktualnie kursy · 24/10/2019 o 08:15
Warszawski Awf oferuje obecnie studia podyplomowe na kierunku trener personalny.
Czy to dobry wybor?
Prosze o podanie 3 najlepszych kursow/studiow w Warszawie na 2019?
Pozdrawiam.
Tomek Mączka · 23/05/2017 o 15:38
Na pewno jest nieco ekspatów anglojęzycznych. Na pewno jest to pewien wyróżnik.
łukasz · 16/03/2017 o 01:12
Czy w 2017 w razie jakbym nie zdał egzaminu na kursie jak wygląda dalej sprawa ? Jestem trenerem czy nie ? Pytam się, ponieważ od poniedziałku będę odbywał kurs u Pana Karmowskiego 🙂 pozdrawiam
Tomek Mączka · 16/03/2017 o 20:49
Nie zdanie egzaminu na kursie świadczy o braku wystarczającej wiedzy do wykonywania zawodu. Natomiast do wykonywania zawodu nie jest potrzebne ukończenie żadnego kursu. 🙂
Ania · 11/02/2017 o 15:09
Witam Panie Tomaszu,
Świetny blog.
Czy może Pan polecić jakiś dobry kurs na trenera personalnego w Krakowie?
Ewentualnie ciekawą literaturę, jestem osobą początkująca i chciałbym podszkolić się z wiedzy teoretycznej przed rozpoczęciem kursu.
Pozdrawiam serdecznie.
Tomek Mączka · 12/02/2017 o 23:37
Proszę sprawdzić kursy od Profi FItness School: https://profi-fitness.com.pl
A. · 29/12/2016 o 21:17
Witam,
Mam lekką nadwagę i chcialabym zrobic kurs na trenera personalnego, ale sie wstydze… Czy osoba z nadwaga moze zrobic taki kurs? Czy schudnac, nabyc wiedzy i potem sie za to wziac?
Tomek Mączka · 20/01/2017 o 11:00
Dobra sylwetka i sprawność fizyczna to wizytówka każdego trenera. Trudno być wiarygodnym trenerem mając własne problemy.
koksiarz · 19/12/2016 o 12:38
Myślę, że aby zostać dobrym trenerem personalnym nie trzeba kończyć studiów, wystarczy pasja zamiłowanie do sportu oraz determinacja i stałe dążenie do rozwijania się.
Tomek Mączka · 22/12/2016 o 14:55
Oprócz pasji i determinacji potrzebne są umiejętności i wiedza. Studia nie są niezbędne, ale wcześniej wspomniane trzeba gdzieś zdobyć. 😉
d36 · 06/12/2016 o 15:14
Dobre porady – również stosowałem ten schemat. Pozdrawiam
Milena · 28/09/2016 o 15:28
Witam Serdecznie.
Przeczytałam dziś artykuł zupełnie przez przypadek. Z taką pasją i zamiłowaniem jest napisany że zupełnie nie wiem czemu sama nabrałam ochoty na ćwiczenia, a nawet na wchłonięcie całej wiedzy na temat dietetyki, treningów. Ciekawi mnie jedna rzecz, o której niestety nie znalazłam wątku. Albowiem co jeśli trenerem personalnym chciałaby zostać osoba, która nie jest w pełni sprawna np. z kontuzją która się odnawia? Czy wyłącznie trenerami mogą być osoby w pełni sprawne?
Tomek Mączka · 08/11/2016 o 01:27
Znam trenerów z kontuzjami, nie stanowi to przeszkody nie do przeskoczenia.
Kasia · 11/08/2016 o 19:08
Witam, dziekuje za ten artykół. Mam dwa pytania do ciebie, czy rozpoczęcie kursu trenera personalnego w wieku 35 lat nie jest za późno? Dodam, ze nie mam wykształcenia w tym kierunku jedynie pasję do cwiczen i ogromna motywacje do zdobycia nowego zawodu. Druga kwestia dotyczy kursu,, czy słyszałeś o kursie centrum szkoleniowego bodyshaping academy w Katowicach? Z góry dziekuje za odpowiedz
Kasia · 11/08/2016 o 19:11
Artykuł sorry za błąd ?
Tomek Mączka · 17/08/2016 o 10:15
Wiek 35 lat, w mojej opinii, nie stanowi przeszkody. Potrafi być nawet dobrą przewagą na rynku w kontakcie z klientami. Odnośnie szkoleń w Katowicach nie wypowiem się – nie mam doświadczeń. 🙂
Klaudia · 28/07/2016 o 11:43
Witam!
Planuje zrobic kursy instruktorskie (kulturystyka + trener personalny) we wrzesniu w Warszawie. Niestety moge sobie pozwolic tylko na intensywny kurs, trwajacy ok 2-3 tygodni. Problemem jest to, ze nie moge sie zdecydowac, w ktorej szkole chcialabym owe kursy ukonczyc. do wybrou:
Polska Akademia Sportu w Warszawie,
Warszawska Akademia Sportu,
Ckks.
Chcialabym Pana prosic o szczera opinie i rade.
Pozdrawiam serdedznie
Tomek Mączka · 09/08/2016 o 10:54
Nie korzystałem z żadnej z tych szkół osobiście. Moje doświadczenia z absolwentami stamtąd są mieszane. Nie poleciłbym żadnej z tych pozycji.
Dominika · 18/06/2016 o 17:07
Dzień dobry
Czy lepiej Pana zdaniem zdecydować się na dobry kurs, czy na studia podyplomowe “trener personalny”?Oferty studiów zaczęły pojawiać się na niektórych uczelniach, ale nie jestem pewna czy daje to lepsze przygotowanie do przyszłej pracy.
Dziękuję za odpowiedź
Tomek Mączka · 27/06/2016 o 11:57
nie ma znaczenia, czy skończysz kurs czy studia podyplomowe. Ważna jest zawartość programowa, ilość godzin teorii i praktyki. to porównuj.
Adrian · 15/04/2016 o 03:56
Witam, trzeba przyznać że napisał Pan bardzo świetny artykuł i udzielił wiele ciekawych odpowiedzi na powyższe pytania, dlatego też i mi nasuwa się jedno, czy po za kursami i szkołami oferującymi kursy jest w stanie polecić Pan jakieś książki związane z dietetyką lub dotyczące samego treningu, które udzielają trochę bardziej szczegolowej wiedzy, i które warto by było zgłębić ? Pozdrawiam
Tomek Mączka · 22/04/2016 o 15:27
Polecam na początek sprawdzić mój artykuł: https://sekretytrenera.pl/kurs-trenera-personalnego/
Pool · 22/02/2016 o 20:07
Witam serdecznie, czy można zrobić kurs trenera personalnego bez szkoły średniej ? ponieważ skończyłem tylko zawodówkę.
Tomek Mączka · 24/02/2016 o 22:45
To zależy od konkretnej instytucji szkoleniowej. Nie ma ogólnych regulacji.
Patrycja · 07/01/2016 o 19:53
Czy może Pan polecić jakąś szkołę w Warszawie? Z góry dziękuję 🙂
marek · 03/01/2016 o 22:56
Witam Panie Tomaszu, mam pytanie.
Nie posiadam wykształcenia, tzn zakończyłem na etapie podstawowym, czy mam szanse zostac trenerem personalnym? Od wielu lat trenuję i mam trochę pojęcia na ten temat ale chciałbym poszerzyć swoją wiedzę i zacząć zarabiać w ten sposób. Ciężko było mi to napisać ale pewnie nie jestem sam z tym problemem. Pozdrawiam.
Tomek Mączka · 04/01/2016 o 13:28
Witam,
oczywiście, że masz taką możliwość. Warunkiem formalnym przystąpienia do większości kursów na trenera personalnego jest posiadanie conajmniej średniego wykształcenia. Warto postarać się, aby je zdobyć. Nie mniej nie jest to warunek konieczny do wykonywania zawodu.
Marcin · 13/12/2015 o 22:33
Witam serdecznie. 😉
Przede wszystkim, chylę czoło za ten artykuł.
Ja również zastanawiam się nad zostaniem trenerem personalnym.
Mam 18 lat, może trochę mało, ale 2 lata ćwiczę na siłownia, więc podstawy załapałem.
Dużo objaśnia Pan ludziom na temat kursów na trenera, jednak nie znalazłem pytania odnośnie pracy za granicą.
Czy ma Pan odnośnie tego jakąś wiedzę?
Ponieważ zastanawia mnie “ważność” polskich kursów np. w UK, gdzie znalazłem informację, że aby zostać tam trenerem z prawdziwego zdarzenia, należy mieć poniższe kursy:
1) Level 2 Gym Instructor Qualification
2) Level 3 Personal Trainer Qualification
3) First Aid Certificate
4) Personal Trainer Insurance
Ma Pan informacje odnośnie tego, czy można takie kursy, bądź zastępujące je, wykonać w Polsce?
Bardzo bym prosił o opinię i pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam.
Tomek Mączka · 18/12/2015 o 19:00
Cześć.
Nie wiem jakie są wymagania formalne do pracy w UK. 🙁
Według moich informacji, kursy organizowane w Polsce nie spełniają żadnych “formalnych” wymagań, bo takich w Polsce nie ma.
Patrycja · 16/08/2016 o 14:40
Profi fitness spelnia wymogi, ale tam kurs jest dwa razy drozszy niz wszedzie. Czy jest lepszy od tych pozycji ktore Pan wczesniej polecal?
formexplode cena · 18/11/2015 o 09:32
Genialnie napisane cieszę się, że udało mi się trafić na tak dobrze opracowany serwis.
mati · 15/10/2015 o 21:06
Witam mam pytanie .kurs instruktora sportu kulturystyka/fitness- cwiczenia silowe i e-kurs na trenera personalnego czy zaczac od normalnego kursy 90H na trenera personalnego a dopiero potem dodatki
?
Tomek Mączka · 18/10/2015 o 21:52
zdecydowanie lepiej wybrać kurs na trenera personalnego. Moim zdaniem oczywiście. 🙂
Adam · 06/09/2015 o 16:37
Cześć, mam pytanie. Czy trzeba robić jakiś inny kurs przed kursem na trenera personalnego?
cyt.:
“Uczestnikami kursu mogą być osoby posiadające:
6. zawodowy tytułu: instruktora sportu lub instruktora rekreacji ruchowej dowolnej dyscypliny uzyskany PRZED kursem trenera osobistego
LUB równoległe uczestnictwo w dowolnie wybranym kursie instruktorskim w PAS (najlepiej instruktora kulturystyki, godziny zajęć się nie pokrywają).
Poproszę o podpowiedź skąd taki wymóg i czy to rzeczywiście jest obowiązkowe?
Pozdrawiam
Tomek Mączka · 07/09/2015 o 16:32
Każda instytucja szkoleniowa może mieć własne wymagania stawiane uczestnikom. Widocznie PAS stawia takie wymagania, inne szkoły nie muszą.
Adam · 08/09/2015 o 08:02
Właśnie o to pytałem, dziękuję za odpowiedź.
Panie Tomku, które miejsce w Warszawie poleca Pan na rozpoczęcie przygody jako trener personalny (gdzie najlepiej zrobić kurs)? Podjąłem decyzję że chcę spróbować. Nie ukrywam że pańskie artykuły dodały mi skrzydeł.
Pozdrawiam!
Tomek Mączka · 08/09/2015 o 11:53
Polecam (kolejność dowolna):
AkademiaS4
Kuznia Trenerow
Mauricz
Profi Fitness
Adam · 08/09/2015 o 16:21
Dziękuję ponownie!
Madzia · 04/09/2015 o 17:28
Zawsze chciałam być trenerem personalnym i coachem. Zrobiłam kirsy i… No właśnie, nie mam pojęcia jak zacząč zdobywać klientów na siłowni 🙁 Będę bardzo wdzięczn za rady
Pozdrawiam
Tomek Mączka · 07/09/2015 o 16:36
Na początek polecam zatrudnić się na siłowni jako instruktor. Wtedy można też nauczyć się funkcjonowania z ekosystemie fitness klubu.
gość · 31/08/2015 o 09:37
Witam, chciałabym się dowiedzieć co myśli Pan o ekursach?
Tomek Mączka · 04/09/2015 o 14:33
To zależy po co nam ten “ekurs”.
Jeśli chcesz mieć papierek… to wystarczy.
Jeśli chcesz zdobyć konkretne umiejętności… to musisz praktykować, a przed ekranem komputera nie uda Ci się.
gosc1123 · 25/07/2015 o 09:51
Jest to dosyć proste. Wystarczy zapisać się na kurs instruktorski, ja skończyłem w https://www.profi-fitness.com.pl/ (bardzo fajna szkoła) i szukać powoli klientów.
Dorota · 12/06/2015 o 17:16
Czy może pan polecić jakiś kurs dla trenera kulturystyki?
Paweł · 03/06/2015 o 08:21
Witam, od jakiego kursu najlepiej zacząć? posiadam już “jakąś” tam wiedzę i chciałbym się rozwijać dalej tylko nie wiem od czego najlepiej zacząć? instruktor kulturystyki? trener personalny? który kurs na początek jest najlepszy?? ewentualnie może inne “mniejsze” kursy?? chciałbym pozyskiwać wiedzę etapami dlatego pytam który kurs na początek, pozdrawiam
Tomek Mączka · 11/06/2015 o 11:52
Hej, rozumiem ze chcesz zostać trenerem personalnym. W takim razie najlepszym, na początek, będzie kurs podstawowy na trenera personalnego – da podstawy wiedzy z różnych dziedzin. Potem zorientujesz sie gdzie masz braki i jak chcesz sie rozwijać.
Daniel · 01/02/2015 o 09:16
Panie Tomaszu, mam 28 lat i wiem, że to troszeczkę późniejszy wiek, żeby zacząć przygodę z fitnessem. Oczywiście nie zamierzam się poddawać, będę dawał z siebie wszystko, żeby zdobyć jak największą wiedzę i umiejętności. Boję się tylko, że po zainwestowaniu w to przedsięwzięcie nie znajdę zatrudnienia na rynku. Chcę ukończyć kilka kursów (kurs instruktora kulturystyki, kilka kursów z dietetyki, kurs psychologiczny). Chcę brać udział w różnych maratonach i sportowych eventach. Wiem, że to wszystko będzie sporo kosztowało(biorę pod uwagę tylko finanse, bo ciężkiej pracy się nie boję) i po prostu boję się, że na żadnej siłowni nie będzie dla mnie miejsca. Chcę się temu oddać w 100 %, po prostu starać się być jak najlepiej przygotowanym.
Tomek Mączka · 01/02/2015 o 21:26
Jeśli jesteś dobry – zawsze znajdzie się dla Ciebie praca. Nie jestem wstanie Cie o tym zapewnić w 100%. Pamiętaj jednak, że rynek bardzo szybko rozwija się i jest duże zapotrzebowanie na trenerów.
Tomek Mączka · 12/01/2015 o 11:57
Dzięki za pozytywne komentarze!
Zawsze powtarzam, że ważna jest realna wiedza, którą dysponujesz. Nie istotne czy zdobywasz ją samodzielnie czy na kursach. Wiek nie jest barierą. Zawsze lepiej zacząć coś wcześniej. Pomyśl jaką będziesz miała przewagę nad rówieśnikami, którzy będą dopiero kończyć studia.
A.M · 11/01/2015 o 15:33
Dzień dobry, bardzo dziękuje za możliwość przeczytania świetnego artykułu! 🙂 od jakiegoś czasu bardzo dużo czytam i “uczę się” odnośnie ćwiczeń i odżywiania – wiedzę czerpie w większości z internetu (strony, grupy, rozmowy z doświadczonymi ludźmi), od 3 miesięcy uczęszczam na siłownie a pod koniec tego roku myślałam o zrobieniu kursu jednak mam obawy… sądzi Pan że 20 letnia dziewczyna, nie mająca można powiedzieć żadnego doświadczenia, czerpiąca wiedzę z książek, internetu itd może wgl się za to brać? czy wystarczy samo zamiłowanie i chęci czy jednak to za mało i muszę jakoś inaczej się przygotować przed przystąpieniem do kursu? Pozdrawiam!
Daniel · 10/01/2015 o 20:35
Panie Tomaszu świetny blog. Jestem Panu bardzo wdzięczny, ponieważ rozpalil Pan we mnie dodatkową motywację do zostania trenerem personalnym. Chcę się naprawdę temu poświęcić, kocham kontakty z ludźmi oraz aktywny i zdrowy styl życia. Bardzo chcę dzielić się tym z innymi, pomagać im i wspierać. Teraz wiem, żo przede mną długa i wyboista droga, ale nie poddam się. Od marca zapisuję się na kurs instruktora kulturystyki. Robię pierwszy, mały krok… Dziękuję i pozdrawiam. Mam nadzieję, że będzie można prosić Pana w przyszłości o rady lub informajce w celu pomocy.
Mikołaj · 21/12/2014 o 17:46
Witam serdecznie, czy przyzna Pan racje, ze jest to zawod który wyklucza osoby nieśmiałe?
Tomek Mączka · 22/12/2014 o 11:11
Trzeba być osobą otwartą, tak jak w każdym zawodzi gdzie pracuje się z ludźmi: dentysta, prawnik, fryzjer itp. Być może nie trzeba być gwiazdą socjometryczną ale nie można mieć oporów przed nawiązywaniem kontaktów.
Gosia · 14/10/2014 o 20:51
A jak jest z wiekiem? Wiadomo że już w wieku ok 50 lat różnie jest z aktywnoscia fizyczna. Co dalej?
Tomek Mączka · 15/10/2014 o 19:41
Dzięki Gosiu za komentarz. Sprecyzuj swoje pytanie. Czy dobrze zrozumiałem: zastanawiasz się czy trener może dalej wykonywać swój zawód po 50?
Gosia · 17/10/2014 o 09:32
Tak, chodzi o to jak się potem utrzymać finansowo kiedy już nie będziemy mieć tak dobrej wydolności fizycznej? 🙂
Gosia · 17/10/2014 o 09:35
Czy może można być trenerem aż do emerytury? 😉
Tomek Mączka · 26/10/2014 o 16:35
Moim zdaniem to jest możliwe. Ten zawód jest stosunkowo młody i dlatego nie widujemy starszych trenerów. Uważam, że będzie tak samo jak z fryzjerami, lekarzami czy fizjoterapeutami. Wiek = doświadczenie. Zresztą czy wybitni trenrzy piłki nożnej kopią ja lepiej niż ich piłkarze? Kiedyś może tak ale teraz musz tylko wiedzieć jak ukształtować zawodnika.