Wraz z rozwojem branży fitness w Polsce i idącą za tym popularyzacją zawodu trenera personalnego powstaje coraz więcej instytucji oferujących kształcenie w tym kierunku. Niemal każdy trener personalny chce być najlepszy w swoich fachu. Dla większości z nas, oznacza to posiadanie większej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. W efekcie, szukamy szkoleń, warsztatów i okazji do poszerzenia swojej wiedzy. Jak odsiać te nieskuteczne? Czym kierować się przy wyborze kursu trenera personalnego?  Krótki poradnik dla trenerów personalnych.

jak wybrać kurs trenera personalnego

Spis Treści

 1. Jak wybrać kurs – video
 2. Deregulacja zawodu
 3. Czego unikać wybierając kurs
 4. Czego szukać wybierając kurs
 5. Jak wybrać szkolenie?
 6. Jakie kompetencje rozwijać?

Bardzo ważna uwaga! Artykuł ten piszę do osób, które rzeczywiście chcą rozwijać się w tym zawodzie, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, a nie tylko zdobywać kolejne certyfikaty do swojego CV. Niestety, bardzo często można spotkać tego typu podejście, zwłaszcza wśród osób, które poszukują “certyfikatu trenera personalnego”. W mojej ocenie, w długim terminie prowadzi to donikąd, no może tylko do drenażu portfela. 😉

Jak wybrać kurs trenera personalnego – video

Deregulacja zawodu trenera, a kurs trenera personalnego

Kolejne zastrzeżenie dotyczy regulacji prawnych w Polsce obejmujących zawód trenera personalnego. Obecnie, po deregulacji zawodu z 2010 roku, z punktu widzenie formalnego nie potrzeba żadnych certyfikatów, legitymacji czy uprawnień do wykonywania zawodu trenera. Więcej na ten temat pisałem w artykule: (De)regulacja zawodu trenera personalnego. Nie daj zwieść się wyszukanym frazesom o uprawnieniach, legitymacjach poświadczających posiadanie zawodu, czy po prostu pięknym certyfikatom. Są bezwartościowe! Oczywiście, miło jest otrzymać certyfikat na koniec szkolenia, chociażby po to żeby móc potem przyszłemu pracodawcy go przedstawić. 🙂 Być może rozczaruje niektórych z was, ale gwarantuje, że na 99% żaden klient nie będzie was prosił o przedstawienie certyfikatów bądź jakiś legitymacji i nikt nie będzie ich potem weryfikować. Wasze umiejętności i skuteczność w pracy zostanie zweryfikowana!

Czego unikać wybierając kurs trenera personalnego?

Z punktu widzenia trenera personalnego najważniejsze są praktyczne umiejętności, które można zastosować w konkretnych przypadkach, w pracy z konkretnymi klientami. Tego powinieneś szukać wybierając szkolenie.

1. Unikaj suchej wiedzy i informacji

Wszelkie szkolenia gdzie przekazują Ci suchą wiedzę książkową są bezużyteczne. Napisałem na ten temat oddzielny artykuł: Bezpłatny kurs na trenera personalnego, gdzie dałem konkretne przykłady skąd można czerpać, bezpłatnie, wiedzę oferowaną na kursach. W mojej opinii, szkoda twojego czasu na słuchanie o podstawach anatomii, fizjologii wysiłku czy makroskładnikach w diecie. Przeczytaj kilka książek, zdobądź podstawową wiedzę i wybierz się na szkolenie, gdzie będziesz wymagał od prowadzącego przełożenia teorii na praktykę w konkretnych przypadkach.

Generalnie, jeśli możesz znaleźć coś za darmo w internecie to przeczytaj/obejrzyj/posłuchaj to i korzystaj z tego ze świadomością, że ważniejsza jest praktyka niż teoria. Dostępne są setki materiałów w internecie o wartości merytorycznej często wyższej niż to co jest oferowane na szkoleniach. Niestety najczęściej w języku angielskim.

2. Unikaj mówców bajkopisarzy

Jeżeli prowadzący opowiada przez znaczną część szkolenia o swoich klientach i ich przypadkach… odpuść sobie. Może to mieć wartość rozrywkową i na pewno jest ciekawe, ale nijak przekłada się na twoje umiejętności praktyczne, a po to idziesz przecież na szkolenie?

Pamiętaj, że dobry mówca nie zawsze oznacza dobrego trenera i praktyka. Nie chcę powiedzieć przez to, że należy wybierać słabych mówców i szkoleniowców (w technicznym rozumieniu), ale warto nałożyć na to swój filtr i krytycznie oceniać to co słyszycie. Czasem, ktoś może być przeciętnym mówcą, ale świetnie prowadzić szkolenie i przekazywać masę wiedzy.

Czego szukać wybierając kurs trenera personalnego?

3. Specjalistów w swojej dziedzinie

Być może zabrzmi to jak truizm, ale na prawdę warto sprawdzić dokładnie, do kogo wybieramy się na szkolenie i kto je będzie prowadzić. Niestety w zalewie szkoleń dla trenerów personalnych pojawiło się dużo ofert niskiej jakości. Jeśli idziesz na szkolenie z konkretnej tematyki – sprawdź kto jest najlepszy i prezentuje najwyższy poziom.

Uwaga! Najbardziej rozpoznawalne osoby wcale nie muszą być najlepsze w branży. Popularność nie zawsze oznacza kompetencje. 🙂

4. Pracy na konkretnych przypadkach uczestników

Dobry szkoleniowiec nie powinien mieć kłopotów w odpowiadaniu na bieżąco, na konkretne pytania uczestników. Co więcej, powinien dawać rozwiązania najbardziej typowych przypadków niemal od ręki. Powinien potrafić na bieżąco korygować i poprawiać wszystko co robią uczestnicy (jeśli chodzi o ćwiczenia), a nie tylko podpierać się wymyślonymi lub historycznymi przykładami. To bardzo ważne!

5. Wychodzenia ze strefy komfortu

Ponownie może to wydać się truizmem, ale…. szkolenie, które ma Cię rozwinąć i poszerzyć twoje kompetencję MUSI zmusić Cię do wyjścia z Twojej strefy komfortu. Jeśli większość czasu na szkolenia spędzasz na potwierdzaniu swoich przekonań – szkoda czasu. Po skończonym szkoleniu powinieneś odczuwać wyraźny dyskomfort związany z początkowym brakiem akceptacji tego co usłyszałeś! To dobry znak! 🙂 Taki stan rzeczy zmusza Cię do przemyśleń, refleksji i tym samym pcha do rozwoju.

Jak wybrać szkolenie dla trenera personalnego?

Wybrać właściwe szkolenie dla Siebie nie jest prostą sprawą. Nawet, jeśli znamy powyższe kryteria, to w jaki sposób można to zweryfikować przed pójściem na szkolenie? Najlepsze i zarazem najprostsze rozwiązanie to zasięganie opinii wśród innych osób, najlepiej uczestników tych szkoleń. Nawet, jeśli nie znamy nikogo osobiście, kto korzystał z oferty szkoleniowej danej instytucji, to w erze internetu i mediów społecznościowych dotarcie do takich osób jest bardzo proste. Wystarczy np. odwiedzić wydarzenie na Facebook danego szkolenia, sprawdzić kto był uczestnikiem i napisać do tej osoby wiadomość. Na pewno chętnie podzieli się opinią. 🙂

Co ważne, zadawaj im pytania dotyczące powyższych elementów. Zdawkowe określenie “było fajnie” nie powinno Cię satysfakcjonować. To, że szkolenie “było fajne” wcale nie oznacza, że jest wartościowe. Upewnij się ile było praktyki, a ile teorii na szkoleniu, jaki był jego przebieg i w jaki sposób było prowadzone.

Jakie kompetencje rozwijać?

Pisałem nieco na temat kompetencji trenera personalnego w jednym z poprzednich artykułów. Kompetencję, które powinieneś posiadać, jako trener, powinny być naprawdę szerokie: metody treningu (trening siłowy, funkcjonalny, mobilność itp.) odżywianie, suplementacja, psychologia treningu, sprzedaż i wiele więcej.

Jeśli zastanawiasz się, co powinieneś w tym momencie rozwijać i które szkolenie wybrać. Zrób prostą autoanalizę: oceń Siebie w każdej z tych powyższych sfer przyznając sobie punkty w skali 1 do 10. Sugeruje Ci rozwijać te kompetencje, w których jesteś obecnie najsłabszy (poniżej 5). Dlaczego? Nawet niewielka poprawa w obrębie słabo rozwiniętej kompetencji da dużo większy efekt sumaryczny niż osiąganie perfekcjonizmu w wąskiej dziedzinie gdzie jest się już bardzo dobrym.

Podsumowanie

Jestem pewny, że nie wyczerpałem tematu, mam nadzieję, że zainspirowałem Cię jednak do przemyśleń. Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy – podziel się nim ze znajomymi, niech też rozwijają się! Czekam na wasze uwagi w komentarz poniżej.

Powyższy artykuł był inspirowany wpisem Alexa Barczewskiego: Szkolenia z negocjacji i sprzedaży – jak odsiać te nieskuteczne. Serdecznie polecam blog Alexa, który jest kopalnią wartościowej wiedzy!

Kategorie: Poradniki

11 komentarzy

Jola · 30/12/2022 o 15:50

Bardzo długo szukałam odpowiedniego szkolenia na terenie Łodzi, jednak terminy i dojazdy na zajęcia byłby dla mnie bardzo problematyczne, bo przecież musiałam też chodzić do pracy. Przeszukując internet znalazłam Polską Akademię Kultury i Sportu, gdzie mogłam ukończyć kurs trenera personalnego w formie on-line. Początkowo nie byłam przekonana do takiego kursu, myślałam, że niczego się nie dowiem i dostanę nic nie warty papierek. Jednak postanowiłam zaryzykować. Była to bardzo dobra decyzja. Nie spodziewałam się, że kurs on-line może być tak dobrze przygotowany. Otrzymałam ogromną ilość merytorycznej i praktycznej wiedzy, która dodatkowo na bieżąco była weryfikowana przez liczne testy. Dzisiaj pracuje jako trener personalny w jednej z większych siłowni w mieście.

Monika · 04/01/2018 o 20:12

Cześć Tomek! Jakie kursy (szkoły/akademie) na trenera personalnego na terenie Warszawy mógłbyś polecić? 🙂

  Monika · 08/01/2018 o 11:14

  Dodam, że chodzi mi o taki kurs, na którym dużo się nauczę, a nie na “papierku” 😉

Natalia · 19/07/2017 o 19:49

Witam. Czytam pana artykuly z zainteresowaniem gdyz sa bardzo pomocne. Mam 35 lat, jestem kobietą. od 11 lat trenuje ale tak od 4 lat weszlam w to kompletnie jesli mozna tak naxwac i pokochalam. Czuje ze to w zyciu chcialabym robic. Trenuje 6 razy w tyg od tych wspomnianych 4 lat i kocham to. Wiele osob mi mówi ze powinnam zostac trenerem bo bardzo ich motywuje i widza moja miłość do sportu i zapal jak o nim mówię 🙂 od roku myślę jak ugryźć temat… Chciałabym zrobic odpowiednie kursy aby naprawdę sie dowiedziec konkretnych rzeczy. W koncu dotychczas trenujowalam siebie, a z trenowaniem innych osob to juz odpowiedzialnosc, nie moge sobie pozwolic ze czegos nie wiem.. Jestem z Poznania jaki dobry kurs pan mi proponuje? Od czego zacząć? Będę naprawdę wdzięczna za odpowiedź i doradzenie. Pozdrawiam. Natalia

Ania · 06/11/2016 o 19:28

Świetne porady. W punkt!

Lubder · 05/01/2016 o 01:08

Cześć!

Świetny blog, dzięki wielkie!
Ja mam pytanie które mnie nurtuje – jak sprawnym trzeba być żeby zrobić któryś z sensownych kursów trenera personalnego? Jak to określić? Tyle a tyle w przysiadzie, dobra(czyli właściwie jaka?) sylwetka?

  Tomek Mączka · 05/01/2016 o 16:08

  Cześć,
  realia są takie, że wystarczy przeciętna sprawność osoby ćwiczącej 3-4 razy w tygodniu od kilku lat, aby ukończyć kurs trenera personalnego.

Maciek · 08/05/2019 o 08:02

Witam serdecznie chciałam zapytać jakie kursy mógłbyś polecić na terenie Warszawy, Płocka bądź Olsztyna. Jestem nauczycielem wychowania fizycznego i chciałbym dodatkowo poza szkołą prowadzić zajęcia, jednym slowem nie zalezy mi na papierku, tylko zdobyciu wiedzy. Pozdrawiam

Pola · 26/01/2020 o 14:46

Witam serdecznie 🙂
W moim mieście będzie organizowany kurs trenera personalnego. Od zawsze kocham sport, dużo trenuje jednak nie jestem zwolennikiem siłowni. Bardziej akrobatyka, stretching.
Zastanawiam się czy w moim przypadku warto iść na trenera personalnego czy celować raczej w instruktora fitness?
Dodać że jestem masażystką oraz w przyszłości chciałabym skończyć dietetykę i połączyć sport z masażem i dietą.
Pozdrawiam

Konwencje, kongresy, targi fitness... czy warto uczestniczyć? | Sekrety Trenera · 24/01/2018 o 14:03

[…] okazji polecam Ci przeczytać mój artykuł: „Jak wybrać kurs trenera personalnego? „. Być może tytuł jest dla Ciebie mylący… bo ty już swój kurs trenera […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.