Jeśli trafiłeś na ten artykuł to zapewne zastanawiasz się w jaki sposób możesz znaleźć, a następnie wybrać trenera personalnego. To zadanie nie jest proste, a ty czujesz się zdezorientowany i pełen wątpliwości. Trener personalny to osoba, której powierzysz swoje ciało i zdrowie. Masz nadzieję, że po kilku miesiącach będziesz czuł się młodziej i wyglądał dużo lepiej. Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę? Gdzie szukać trenera personalnego? Jak ocenić czy dany trener będzie dla mnie odpowiedni? W końcu, jak wybrać trenera personalnego? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Wpis ten jest podzielony na cztery zasadnicze części, dowiesz się z nich:

    1. Gdzie szukać trenera personalnego?  – 7 miejsc
    2. Jak ocenić kompetencje trenera personalnego? – 3 błędy
    3. Jak wybrać trenera personalnego? – 9 wskazówek
    4. Jak znaleźć trenera personalnego z TrenerHUB?

Gdzie szukać trenera personalnego?
7 miejsc.

Zastanawiasz się jak znaleźć trenera personalnego. Masz kilka możliwości i miejsc, gdzie możesz szukać trenera personalnego dla Siebie. Jestem wstanie wyróżnić ich co najmniej siedem: rekomendacje znajomych, twój klub, wyszukiwarka internetowa, portale społecznościowe, ogłoszenia drobne, wyspecjalizowane firmy i TrenerHUB. Spróbuje je opisać i wskazać ich wady oraz zalety.

1. Rekomendacja znajomych

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie języka wśród znajomych, którzy już korzystali z usług trenera personalnego. Spytaj się o ich wrażenia i opinie na temat współpracy z konkretnym trenerem. Szukaj potwierdzenia cech trenera, których oczekujesz. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Ja mogę preferować trenera, który jest surowy i wymagający. Ty może wolisz współpracować z osobą, która Cię wysłucha i zmotywuje do działania.To, że jakiś trener był odpowiedni dla Twojego znajomego nie oznacza, że będzie odpowiedni dla Ciebie. Jednakże pamiętaj, najlepszą reklamą trenera personalnego jest zadowolony klient, który osiąga efekty treningowe. Więc jeśli masz taką możliwość, to z niej skorzystaj i zasięgnij języka!

2. Twój klub fitness

Najbardziej naturalne rozwiązanie, to poszukanie trenera personalnego na siłowni, na której akurat ćwiczysz. Jeśli zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, to polecam Ci najpierw poobserwować pracę poszczególnych trenerów. Tak po prostu, z boku. Będzie to okazja do zobaczenia ich metod , sposobu pracy z podopiecznym i zaangażowania w trening. Jak zobaczysz właściwego trenera, to po prostu do niego podejdź i spytaj o możliwość konsultacji. Niestety, to rozwiązanie wymaga Twojego czasu i korzystania zawczasu z siłowni. Jeśli nie wiesz jak ćwiczyć, to zwlekanie z wyborem trenera będzie stratą czasu.

Z drugiej strony, niemal każdy fitness klub oferuje usługi treningu personalnego. Możesz po prostu spytać o trenera na recepcji danego klubu. Niestety, najprawdopodobniej zostanie Ci polecony A – trener, który jest akurat na zmianie, B – trener, którego lubi recepcjonistka. W takiej sytuacja jesteśmy zdani na los i nie ma co liczyć na fachową rekomendacje ze strony recepcji. W takiej sytuacji spotkanie dobrego trenera to loteria.

3. Wyszukiwarka internetowa

Możesz też szukać trenera personalnego przez wyszukiwarkę wpisując np. „trener personalny warszawa mokotów”. Niestety, prawdopodobnie znajdziesz strony trenerów personalnych, które są najlepiej pozycjonowane w wynikach. Posiadanie dobrze wypromowanej strony internetowej nie oznacza, że jestem dobrym trenerem. Zwłaszcza, jeśli poświęcam więcej czasu na marketing własnej osoby, a nie na rozwój swoich kompetencji trenerskich. 🙂Znajdź trenera personalnego

4. Portale społecznościowe

Portale społecznościowe typu Facebook, Instagram czy Snapchat są kopalnią trenerów personalnych. Możesz tam znaleźć setki trenerów i trenerek, którzy wrzucają swoje zdjęcia i filmy, porady treningowe czy motywacyjne teksty. Jeśli ich śledzisz to na pewno masz już swoich ulubieńców. Zdecydowanie polecam „zlustrować” konto trenera zanim umówisz się z nim na trening. Sprawdź zdjęcia, wpisy – bardzo szybko zorientujesz się jakim może być człowiekiem. Oczywiście, nie wyciągaj pochopnych wniosków. 🙂

Najpopularniejsi trenerzy personalni, których możesz śledzić w internecie, często nie prowadzą treningów indywidualnych, a jedynie oferują tzw. opiekę online (rozpisanie planu i konsultacje zdalne). Jeśli już prowadzą treningi, to ich ceny są zaporowe i nieadekwatne do jakości. Płacisz wtedy za możliwość trenowania z „gwiazdą”. Jeśli nie wiesz jak trenować, to najpierw lepiej umówić się z trenerem personalnym w realu na prawdziwy trening. Nauczy Cię techniki i skoryguje Twoje błędy. Przez internet jest to raczej nie możliwe.

5. Ogłoszenia drobne w internecie

Na portalach takich jak olx.pl czy gumtree.pl znajdziesz setki ogłoszeń od trenerów personalnych. Możesz łatwo przejrzeć ich opisy, zdjęcia i cenę. Plusem takich miejsc jest bardzo dużo ilość ogłoszeń. Niestety, nikt nie kontroluje zamieszczonych tam ogłoszeń, nie znajdziesz tam opinii klientów, ani nawet zweryfikowanych kompetencji trenerów. Trenerzy konkurują tam najczęściej ceną. Można znaleźć usługi nawet w cenie 30 zł/trening. To,  z twojej perspektywy, może wydawać się atrakcyjne. Uprzedzam jednak, że znajdziesz tam w większości ogłoszenia od początkujących trenerów personalnych.jak znaleźć trenera personalnego

Co więcej, nie masz pewności, że trener do którego akurat zadzwonić, będzie miał czas z Tobą umówić się w wybranym terminie. Prawdopodobnie poświęcisz sporo czasu na tego typu „casting” ogłoszeń. To jak z szukaniem malarza czy mechanika z ogłoszenia w gazecie – totalna loteria.

6. Firmy specjalizujące się w treningu personalnym

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na usługi trenerów personalnych powstały firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Firmy te zrzeszają trenerów personalnych pracujących w różnych lokalizacjach. Trenerzy nie są związani z żadną siłownią bądź konkretną lokalizacją, a jedynie z pośrednikiem. Dwie największe firmy oferujące tego typu usługi to FitAdept i AllForBody. Obydwie działają w największych miastach w Polsce.

Zgłaszając do jednej z takich firm możesz liczyć na profesjonalną obsługę, umówienie pierwszego treningu przez telefon i pomoc w wyborze właściwego trenera personalnego. Niestety, w tym modelu, trener i pośrednik dzielą się ceną, którą płacisz za trening. To oznacza, że stosunek jakość-cena nie jest optymalny i to rozwiązanie ma podobne wady jak szukanie trenera w klubie fitness.

7. TrenerHUB

TrenerHUB to serwis, który pomaga znaleźć właściwego trenera personalnego. W zasadzie to ty nie musisz nikogo szukać, robimy to za Ciebie.

Twoim zadaniem jest wypełnienie krótkiej ankiety w której określasz swój cel treningowy, preferencje, lokalizację czy godziny. Na podstawie tych informacji rozsyłamy Twoje zgłoszenie do trenerów personalnych. Po kilku godzinach, otrzymujesz oferty od trenerów, którzy są gotowi podjąć współpracę i spełniają Twoje kryteria. Spośród otrzymanych ofert wybierasz jednego trenera, który Tobie najbardziej odpowiada i umawiasz się z nim na pierwszy, bezpłatny trening personalny.

Dzięki temu nie tracisz czasu, możesz mieć pewność, że trenerzy posiadają odpowiednie kompetencje i są zweryfikowani. Każdy trener, którego tutaj znajdziesz, jest niezależny, więc sam ustala swoje stawki i zasady współpracy. My nie pobieramy od Ciebie żadnych opłat! To co, poszukamy trenera?

Jak ocenić kompetencje trenera personalnego? 3 najczęstsze błędy

1. Błąd certyfikacji

Na początku warto zaznaczyć fakt, że zawód trenera personalnego, od wielu lat, nie jest regulowany.  Mówi o tym:

  • ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz. U. Nr 127, poz. 857)
  • ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r.o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. 2014 poz. 768) – potocznie ustawa deregulacyjna

Oczywiście osoby, które zdobyły tytuł zawodowy (instruktora rekreacji ruchowej, instruktora sportu, trenera drugiej, pierwszej i mistrzowskiej klasy), przed wejściem w życie powyższych ustaw, zachowują swoje kwalifikacje i mogą się nim posługiwać. Jednak z punktu widzenia prawa, nie ma to większego znaczenia. Wspomniane tytuły zawodowe nie dają obecnie żadnych dodatkowych uprawnień. Krótko mówiąc, każdy może tytułować się trenerem personalnym. Rynek jest na tyle rozdrobiony i brakuje mu, uznawanego przez wszystkich, kanonu wykształcenie, że trudno określić kto ma kompetencje. Znam trenerów, którzy skończyli studia na AWF, a nie nadają się do tej pracy, a są też tacy, którzy skończyli jeden czy dwa kursy, kształcą się samodzielnie i są świetni! Tutaj nie ma reguły.

2. Błąd ceny

Z drugiej strony, czy wyższa cena oznacza wyższą jakość usług? Nasza intuicja podpowiada nam, że tak jest. Zazwyczaj produkty premium, które kosztują więcej, odznaczają się lepszą jakością. W przypadku usług treningów personalnych nie ma reguły. Więcej o tym pisałem w artykule: Cena treningu personalnego – ile wynosi i od czego zależy, gdzie szczegółowo analizowałem stawki za treningi.

Najważniejszy wniosek dla Ciebie – staż zawodowy, czy kompetencje trenera personalnego nie są skorelowane z ceną jego usług. Znam wybitnych trenerów, których stawki są zbliżone do żółtodziobów. Z drugiej strony można też znaleźć bardzo dobrego trenera, który bierze za swoje usługi zdecydowanie poniżej średniej!

3. Błąd lokalizacji

Kolejnym mylącym aspektem jest miejsce treningów. Przychodząc do eleganckiego klubu fitness, gdzie płacimy za karnet trochę więcej niż średnia w naszym mieście, a obsługa chodzi w nienagannych strojach, spodziewamy się, że trenerzy personalni tam pracujący będą odznaczać się ponadprzeciętnymi kompetencjami. To błąd atrybucji. Oczywiście klub premium powinien dbać o jakość kadr, ale często praktyka jest zupełnie przeciwna.

Jak uniknąć tych błędów?

Jeśli nie czujesz na siłach to odradzam szukanie trenera na ślepo w internecie. Najlepiej skorzystaj z rekomendacji znajomych. Możesz też skorzystać z oferty klubu fitness czy firm specjalizujących się w tego typu usługach w nadziei, że zweryfikowali kompetencje trenera. Niestety, prawie na pewno w tej sytuacji zapłacić za usługi nieco więcej (firmy bądź klub pobierają swoją prowizje, która sięga nawet 50% stawki za trening!). Ostatnią opcją jest Trener HUB, który nie wnika w Twoje rozliczenia z trenerem personalnym, a równocześnie weryfikujemy ich kompetencje.

Niestety, nie istnieje dobry sposób oceny kompetencji trenera personalnego. Będzie Ci trudno ocenić coś na czym się nie znasz. Musisz polegać na swoim przeczuciu. Pomogą Ci w tym wskazówki, które znajdziesz w kolejnej części oraz artykuł Jak wygląda trening personalny.

Jak wybrać trenera personalnego?
9 praktycznych wskazówek

Bez względu na to, w gdzie będziesz szukać trenera personalnego: czy na siłowni, czy przez internet, czy w jakiś innym sposób… zawsze umów się na pierwsza, wstępną konsultację! Nigdy nie decyduj się na długoterminową współpracę jeśli nie miałeś okazji spotkać się z trenerem i odbyć z nim pierwszego treningu. Większość trenerów personalnych oferuje pierwsze spotkanie bezpłatnie. Wykorzystaj to. Zanim umówisz się, solidnie przygotuj się do tego spotkania. To ułatwi Ci podjęcie właściwej decyzji. Odpowiedź na kilka istotnych pytań.

1. Czego oczekujesz od trenera personalnego?

To jest kluczowa kwestia, aby zdać sobie sprawę, po co w zasadzie chcesz trenować z trenerem. Potrzebujesz motywacji i wsparcia na co dzień czy może szukasz tylko praktycznych wskazówek i poprawy techniki ćwiczeń. Chcesz spotykać się z trenerem regularnie, kilka razy w tygodniu czy raz na jakiś czas w celu konsultacji postępów. Oczekujesz od trenera personalnego rozpisania planu dietetycznego, czy tylko wskazówek jak poprawić swój styl żywienia, a może w ogóle nie potrzebujesz w tym zakresie pomocy. Takich dylematów jest dużo, warto zastanowić się nad nimi wcześniej, będzie łatwiej określić ramy współpracy z trenerem.

2. Co chcesz osiągnąć?

Dobry trener zada to pytanie jako jedne z pierwszych. Twój cel treningowy powinien być kluczowy dla trenera personalnego i powinien go dobrze sprecyzować. Jeśli trener personalny ignoruje Twój cel, albo narzuca Ci go, to jest to pierwszy sygnał, że jest przed nami amator. Zastanów się co chciałbyś osiągnąć, w jakim czasie, na czym Ci szczególnie zależy i po czym poznasz, że to osiągnąłeś. Na koniec możesz przemyśleć co w zasadzie Cię będzie motywować.

3. Jaki jest Twój budżet?

Nie uciekniemy od tego, usługa treningu personalnego kosztuje i warto zawczasu zastanowić się ile możemy na nią przeznaczyć. Warto określić swój budżet w perspektywie miesiąca. Pewnym odniesieniem, czego można się spodziewać, będzie dla Ciebie artykuł Ile kosztuje trener personalny i od czego zależy jego cena?.

4. Jakiego szukasz trenera?

Współpraca z trenerem zazwyczaj nie kończy się na jednym spotkaniu. Warto więc wybrać osobę w której towarzystwie nie tylko będziemy czuć się dobrze, ale której sposób bycia pozwoli nam efektywniej realizować nasze cele treningowe. Możliwości jest wiele. Możesz na przykład oczekiwać, że trener będzie wymagającym oficerem, edukującym mentorem albo wspierającym partnerem.

5. Czy trener ma odpowiedni strój?

Jeśli już wstępnie wybrałeś swojego trenera, czas na pierwszy trening i konsultację. Podczas takiej konsultacji warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Strój trenera powinien składać się z ubioru sportowego: odpowiednich butów, koszulki i spodni. Może to wydawać się trywialne, ale czasem można spotkać trenerów ubranych w jeansy na siłowni. To niedopuszczalne i pokazuje ich stosunek do tego zawodu.

6. Czy trener poprawia Cię i angażuje się w to co robi?

Fundamentalna kwestią jest zachowanie trenera podczas pracy z Tobą. Trener powinien poprawiać Cię podczas wykonywania ćwiczeń i pokazywać Ci prawidłową technikę ćwiczeń. Jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś to na 90% wykonasz większość ćwiczeń źle. Trener na pierwszych treningach powinien skupić się głównie na poprawie techniki, a nie zwiększaniu obciążeń.

7. Czy ma plan na Ciebie, jest wstanie go przedstawić i wytłumaczyć?

Na zakończenie konsultacji trener powinien przedstawić się spersonalizowany plan działania. Nie musi być szczegółowy, ale na tyle dokładny, abyś zrozumiał w jaki sposób chce zrealizować z Twoje cele.

8. Czy potrafi odpowiedzieć na pytanie DLACZEGO to robicie?

Jeśli masz wątpliwości czy to co robisz teraz z trenem ma sens, zadaj mu pytanie jakie jest tego cel i dlaczego to teraz robimy. Powinien bez zbędnego namysłu i oporów odpowiedzieć na to pytania. Masz prawo wiedzieć, a błyskotliwa odpowiedź na Twoje pytanie to sygnał, że masz do czynienia z dobrze przygotowanym trenerem, który wie co robi.

9. Czy, po prostu, dobrze Ci się z nim spędza czas?

Ponownie, przed treningiem powinieneś zastanowić się jakiego trenera szukasz. Teraz czas na zweryfikowanie Twoich oczekiwań. Potencjalnie spędzisz z trenerem personalnym kilka, kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt godzin. Zastanów się czy „da się go lubić”?

Jak znaleźć trenera personalnego z TrenerHUB?

Wierzymy, że znalezienie dobrego trenera personalnego, w przystępnej cenie, powinno być proste, szybkie i przyjemne. Dlatego stworzyliśmy TrenerHUB. Cała proces składa się z trzech zasadniczych kroków:

  1. Wypełniasz formularz – musisz udzielić odpowiedzi na 10 pytań.
  2. Porównujesz trenerów – w ciągu kilka godzin dostajesz oferty 2-5 trenerów, którzy spełniają Twoje kryteria.
  3. Umawiasz się na trening – wybierasz trenera i umawiasz się z nim na pierwszy, bezpłatny trening.

Nie martwisz się o weryfikację kompetencji i doświadczenia trenera personalnego. TrenerHUB robi to za Ciebie. Nie musisz mozolnie przeszukiwać ofert, porównywać ich i tracić czasu. Wybierasz jedynie spośród kilku ofert, które spełniły Twoje kryteria określone wcześniej w formularzu. Na Twoje zgłoszenie odpowiadają jedynie trenerzy, którzy mają czas i są dostępni w Twojej lokalizacji. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nie będziesz tracić czasu na szukanie idealnego trenera dla Siebie. Na koniec, trenerzy w TrenerHUB mają pełną autonomię, dlatego nie ingerujemy w waszą współprace i kwestie płatności za treningi.  Czego chcieć więcej? 🙂 Znajdź trenera personalnego dla Siebie!

Podziel się swoją opinią

Co sądzisz o tym artykule? Czy jest coś, o czym warto by było jeszcze wspomnieć? Jak ty szukasz swojego idealnego trenera personalnego? Podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu, na pewno przydadzą się innym!

Zacznij już teraz: trener personalny Gdańsk, trener personalny Kraków, trener personalny Szczecin

Oceń artykuł:1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 ocen, średnia: 4,80 maks 5)

Loading...


4 komentarze

Nikola · 01/12/2022 o 22:50

Tutaj na pewno znajdziecie dobrego trenera personalnego. Sama współpracowałam z nimi i jestem mega zadowolona. Trener z podejściem do człowieka, potrafi zmotywować do działania i nie pozwoli się poddać.

Maciek · 14/02/2020 o 11:51

Wybierajcie trenerów z certyfikatami międzynarodowymi. To że u nas nie jest to regulowane nie znaczy, że nie istnieją organizacje zarówno w Polsce jak i innych krajach. Polecam trenerów z ceryfikatem REPs. Za granicą nawet w ogłoszeniach o pracę dla trenerów wymagają takich ceryfikatów. U nas niestety dużo osób się na tym nie zna, idą do tych wypromowanych na facebooku bez kursów lub po kursie pseudo stowarzyszeń

Damian · 01/11/2019 o 07:17

Dokładnie, warto zweryfikować czy Trener Personalny, z którym chcemy współpracować ma odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie we współpracy z podopiecznymi.

Arkadiusz Szuba · 12/01/2019 o 17:26

Obecnie trenerem personalnym może być każdy, dlatego dobrze zweryfikować swojego przyszłego trenera czy posiada odpowiednie kwalifikacje.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.