Treningi personalne są postrzegane jako usługa luksusowa, zarezerwowane dla wąskiego grona osób. Czy słusznie? Ile kosztuje trener personalny i od czego zależy jego cena?

Jeszcze kilka lat temu, trenowanie pod okiem trenera personalnego, czy choćby regularne konsultacje z nim, były traktowane w kategoriach fanaberii, na którą mogą pozwolić sobie bogate osoby. Obecnie, niemal każdy klub fitness oferuje tego typu usługi, w dużych miastach powstają wyspecjalizowane studia treningu personalnego, a na rynku co miesiąc przybywa nowych trenerów.

Coraz trudniej spotkać osobę, korzystającą z oferty fitness klubu, która nie miała nigdy styczności z trenerem personalnym. Nasze zarobki sukcesywnie rosną, świadomość dbania o zdrowie jest coraz większa, a dostępność takich usług coraz większa. Co za tym idzie cena treningu personalnego staje się przystępna. Przyjrzyjmy się zatem: co wpływa na jej wysokość, jak można ją obniżyć i czy zawsze wysoka cena oznacza wysoką jakość?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Za co płacimy trenerowi personalnemu
 2. Średnia cena trenera personalnego
 3. Jak obniżyć cenę treningu
 4. Czemu treningi personalne tyle kosztują

Za co płacimy trenerowi personalnemu

Instytucja trenera personalnego jest szeroka i zakłada kompleksowe podejście do potrzeb klienta. W większości przypadków, pierwszym impulsem do zgłoszenia się do trenera personalnego jest chęć poprawy swojej sylwetki i ogólnej sprawności fizycznej. Wyraża się to najczęściej poprzez rozpisanie planu treningowego, konsultacje dietetyczne czy wspólne trenowanie i nauka techniki ćwiczeń. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Jak wygląda trening personalny. Teoretycznie na tym można zamknąć wachlarz oferty, którą mają trenerzy. Teoretycznie, bo w rzeczywistości okazuje się, że oferta trenerów jest dużo szersza.

Dobry trener personalny potrafi Cię odpowiednio zmotywować i pomaga Ci wyznaczać kolejne cele. Niejednokrotnie obserwowałem relacje, w których trener doprowadzał do zmiany stylu życia swoich klientów. Dzięki odpowiednio prowadzonemu treningowi, potrafi wpływać na nasze samopoczucie: rozładować frustrację, pobudzić, czy po prostu wprowadzić w dobry nastrój. Okazuje się z czasem, że właśnie ten terapeutyczny aspekt pracy trenera staje się najistotniejszy z punktu widzenia klienta.

Trener personalny powinien mieć holistyczne podejście do swoich podopiecznych. Oczywiste jest, że jego podstawowych zadaniem jest prowadzenie treningów indywidualnych. Jego praca nie powinna kończyć się na 60 minutowym treningu personalnym. Lubię mówić, że trenujemy z ludźmi 24h/dobę. Trener powinien wpływać na wszystkie aspekty prozdrowotne swojego klienta tak, aby zmieniać jego tryb życia na zdrowszy. Co przez to rozumiem? Kilka przykładów:

 • wsparcie i kontakt z klientem poza godzina treningów (np. wyznaczanie dodatkowych aktywności fizycznych)
 • budowanie świadomości ruchowej własnego ciała (np. dlaczego bolą mnie plecy w odc. lędźwiowym)
 • uczenie odczytywania sygnałów dawanych przez organizm (np. z czego wynikają skurcze)
 • nauka świadomych zakupów/konsumpcji (np. wybieranie właściwych produktów, dań w restauracji)
 • pomoc w organizacji dnia pracy z punktu widzenia prozdrowotnego (np. organizacjach posiłków)

Jeśli zastanawiasz jak wybrać trenera personalnego, to polecam Ci artykuł na ten temat: “19 porad jak znaleźć i wybrać trenera personalnego?

Trening z trenerem osobistym

Średnia cena treningu personalnego

Średnia cena treningu personalnego w Polsce to około 85 zł. Rozbieżność cen treningów jest bardzo duża. Na takich portalach jak gumtree.pl czy olx.pl można znaleźć oferty treningów już w cenie 20 zł/h. Z kolei popularni trenerzy, których możesz śledzić na portalach społecznościowych, takich jak facebook.com lub instagram.com, potrafią brać 200 zł, a czasem nawet więcej, za jeden trening. Wysokość ceny jest najczęściej uzależniona doświadczenia trenera, lokalizacji oraz długości naszej współpracy.  Przyjmijmy jednak, że najczęściej cena waha się w przedziale 40 – 140 zł. Więc od czego dokładnie zależy cena treningów?

Średnia cena treningu personalnego w Polsce to 85 zł, a w Warszawie wynosi około 100 zł.

Doświadczenie trenera

Można spodziewać się, że im trener bardziej doświadczony tym jego stawki będą wyższe. Jak pokazują badania, ceny treningów personalnych nie są istotnie związane z długością stażu zawodowego danego trenera. Początkujący trenerzy, pracujący w zawodzie mniej niż rok, potrafią oferować swoje usługi w podobnych cenach, co Ci z wieloletnim stażem. Także to zależy od tego na ile trener “ceni się”.

Można powiedzieć, że w przypadku doświadczonych trenerów, mamy większe prawdopodobieństwo wysokiej ceny za trening. Przestrzegam przed odwrotnym myśleniem! Wysoka cena w żadnych wypadku nie gwarantuje wysokiej jakości usług.

Cena treningu personalnego a staż pracy trenera

Wielkość miasta, a cena treningu personalnego

Najbardziej podstawowym czynnikiem, który różnicuje cenę, jest wielkość miejscowości w której przyjdzie Ci trenować. Jak łatwo się domyśleć, w dużych miastach jest zwyczajnie drożej. Poniższa tabela dokładnie pokazuje różnice w cenie treningów. Co ciekawe, najwyższy przedział dotyczy tylko jednego miasta: Warszawy, cena treningu wynosi tam średnio 100 zł za trening.

Wielkość miasta (liczba mieszkańców)Średnia cena za jeden trening
do 20 000 55,00 zł
20 001 - 30 00063,13 zł
30 001 - 50 00055,63 zł
50 001 - 100 00070,19 zł
100 001 - 200 00071,90 zł
200 001 - 500 00084,67 zł
500 001 - 1 000 00087,41 zł
powyżej 1 000 001101,37 zł

Miejsce treningów

Bardzo istotnie, na cenę treningu, wpływa miejsce, gdzie będą odbywać się trening. To naturalne, że cena będzie wysoka w klubie typu premium, pełnym najnowszego sprzętu, położonym w ścisłym centrum miasta w prestiżowej lokalizacji. Natomiast w osiedlowym klubiku bez klimatyzacji, ze sprzętem z lat 90-tych i zaniedbaną szatnią możemy liczyć na niższe ceny. Niestety, nie zawsze w klubie premium spotkamy lepszego trenera, niż na osiedlowej siłowni. Spróbuje  usystematyzować te ceny i podać przybliżone widełki.

Największą grupę stanowią kluby ze średniej półki, takie jak: Calypso, Fabryka Formy, Fitness Platinium, Fitness Club S4, Energy Fitness czy Zdrofit. W takich klubach możesz spodziewać się cen za trening w granicach 60 – 120 zł. Cena będzie oczywiście zależeć od miejscowości czy samego trenera.

Dość ciekawym przypadkiem są kluby typu low-cost, które w ostatnim czasie podbijają polskie miasta. Kluby te charakteryzują się niską ceną karnetu, przy jednocześnie bardzo wysokim standardzie wyposażenia i minimalną, niemal zerową, liczbą pracowników obsługi (recepcji, trenerów i instruktorów). Do tych klubów możemy zaliczyć: McFit czy CityFit. W tych klubach trenerzy personalni są niezależni i mają pełną swobodę działania, wystarczy, że kupią karnet. Cała kwota za trening trafia do ich kieszeni. To powoduje, że jest tam bardzo wielu trenerów, a presja na obniżenie cen ogromna. W tych klubach rozstrzał cen jest największy. Tak naprawdę, to loteria na kogo trafimy. Nie ma reguły.

Standard klubuŚrednia cena za jeden treningPrzeciętne widełki
Niski (np. kluby osiedlowe)70 zł40 - 90 zł
Średni (np. Calypso, Fabryka Formy, Zdrofit)80 zł60 - 120 zł
Premium (np. Holmes Place) 100 zł80 - 140 zł
tzw. low-cost (np. McFit, CityFit)80 zł 40 - 140 zł

Jak obniżyć cenę treningu personalnego?

Oczywiście, najprostszym sposobem obniżenia ceny, jest znalezienie trenera, który będzie tańszy. Co jednak jeśli upatrzyliśmy sobie trenera, ale jego stawki są dla nas za wysokie? Mamy co najmniej dwie możliwości obniżenia ceny.

Standardowym zabiegiem w ofercie trenerów są pakiety treningowe. Zazwyczaj, cena treningu jest niższa w przypadku kupowania ich w pakiecie, a nie pojedynczo. Z punktu widzenia klienta jest to też pewnego rodzaju mobilizacja i zobowiązania, które może pomóc, zwłaszcza na początku. Z punktu widzenia trenera – klient na dłużej. Jeśli jesteś  wstanie zapłacić z góry za pewną ilość treningów (np. 10 lub 20) – świetnie, skorzystaj z tej okazji i wynegocjuj z trenerem lepszą stawkę. Różnica w cenie za jeden trening może wynosić nawet 40%. Przykładowo, pojedynczy trening kosztuje 140 zł, a w pakiecie już tylko 100 zł. Poniższa tabela pokazuje przykładowy mechanizm rabatu w zależności od wielkości pakietu.

Wielkość pakietuCena za pakietCena za jeden trening.
1140 zł140 zł
3390 zł130 zł
5600 zł120 zł
10 1100 zł110 zł
202000 zł100 zł

Trening w grupie

Drugim sposobem obniżenia ceny jest trening w parze lub małej grupie (do 4 osób). Oczywiście, nie będziemy mogli wtedy liczyć na stuprocentową uwagę trenera, ale jesteśmy wstanie trenować nawet za 1/3 wyjściowej kwoty! Dzielimy się kosztem treningu na dwie, trzy czy nawet cztery osoby. W takiej sytuacji nie tylko obniżamy cenę treningu, ale również mamy partnerów bądź partnerki treningowe. 🙂 To na pewno będzie dla nas motywujące i pomoże osiągnąć rezultaty treningowe.

Warunkiem działania takiego układu jest znalezienie osób o zbliżonym celu treningowym i możliwościach fizycznych. W przeciwnym wypadku, trener nie będzie miał możliwości zorganizować dla nas odpowiedniego treningu. Jeśli nie przychodzi Ci nikt do głowy, kto mógłby z Tobą trenować. Mamy rozwiązanie! TrenerHUB oferuje możliwość znalezienia dla Ciebie partnera treningowe. Chcesz się przekonać jak to działa? Kliknij baner poniżej.

Czemu treningi personalne tyle kosztują?

Tak postawione pytanie zakłada w sobie tezę, że treningi personalne są znacząco droższe niż przeciętny poziom cen w Polsce i odstają od przyjętych standardów za tego typu usługi. Odwiedzając dentystę w Warszawie płaci się na wejściu za najprostszą plombę 100-200 zł. Wizyta u prawnika wraz z poradą prawną – około 200 zł. Sesja z psychologiem: 100 zł za godzinę. Ceny treningów personalnych są na zbliżonym poziomie do innych tego typu usług.

Odwiedzając trenera personalnego płacimy za jego wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które potrafi w sposób zindywidualizowany zastosować w pracy z nami. Krótko mówiąc, płacimy za efekty. Dobry trener jest wstanie zagwarantować te efekty w 99% (przy założeniu przestrzegania jego zaleceń). Dodatkowo, usługa, którą otrzymujemy, jest szyta na miarę – pracujemy indywidualnie według unikalnego planu.

Myśląc o cenach nie można zapomnieć o obciążeniach fiskalnych, które w Polsce są bardzo wysokie. Przekłada się to bezpośrednio na ceny usług. Przeciętny trener od każdych 100zł, które płacisz zarabia potencjalnie na rękę 40zł. VAT, podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne, ryczałt itp. robią swoje.

Wszystkie dane przedstawione w artykule zostały przygotowane na podstawie doświadczeń autora oraz Raportu: Zarobki trenerów personalnych w Polsce.

Zaciekawiły Cię te dane? Chcesz poznać szczegółową analizę rynku trenerów personalnych? Przygotowaliśmy niemal 30 stronicowy raport zawierający szczegółową analizę zebranych danych. Raport prezentuje profil przeciętnego trenera personalnego, strukturę zarobków, najkorzystniejsze systemy rozliczeń z klubem i czynniki, które mają największy wpływ na wysokość zarobków.

Dostęp do raportu możesz uzyskać w cenie 25 zł

Autorem raportu jest Tomek Mączka, Badanie powstało we współpracy z magazynem Trainer w roku 2016. W badaniu wzieło udział 331 trenerów z całej Polski.

Podsumowanie

Masz jakieś dodatkowe pytanie odnośnie treningów, po prostu podobał Ci się ten artykuł albo nie zgadzasz się z nim? Nie wahaj się napisać o tym w komentarzu (nie trzeba rejestrować się)! Będę wdzięczny za każdy komentarz. Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie pomocny – podziel się z nim !

Szukasz trenera personalnego? Może TrenerHUB okaże się pomocny. 🙂 Z nami znajdziesz idealnego trenera personalnego dla siebie.

Oceń artykuł:1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 ocen, średnia: 4,83 maks 5)

Loading...


28 komentarzy

Michalina · 01/12/2022 o 22:14

Czasami trener personalny jest bardzo potrzebny tak też było w moim przypadku. Sama niestety nie dałam rady stawić czoła diecie oraz ćwiczeniom. Ja korzystałam z bardzo profesjonalne podejście polecam

Wiktoria · 16/06/2022 o 07:06

To co dzieje się na siłowni podczas treningu to tylko część pracy Trenera Personalnego, trener przed treningiem musi się przygotować jak nauczyciel do lekcji, którą ma prowadzić. Musi sprawdzić poprzednie treningi i na ich podstawie przygotować kolejny. Na cenę treningu wpływa wiele czynników takich jak opłaty klubu, które dla trenerów są bardzo wysokie, zus, i inne podatki, a także ciągłe szkolenia i kursy.

Konrad Kalinowski · 20/06/2021 o 21:56

Hej, napisałem artykuł na ten sam temat w kontekście Warszawy – zapraszam do przeczytania i na moje treningi 😉

Łukasz Kozdraś · 19/03/2020 o 11:48

U mnie ceny zaczynają się od 70zł. Treningi dobierane indywidualnie dla każdego klienta. Obserwacja postępów, poprawki do treningu, dieta. Wszystko czego potrzeba do uzyskania wymarzonej sylwetki.

Damian · 01/11/2019 o 07:25

Trzeba również pamiętać, że cena za trening personalny w przypadku dobrych trenerów personalnych wiąże się również z poświęceniem czasu na kontakt telefoniczny, mailowy, a nie tylko godziną na siłowni.

Oczywiście dotyczy to tylko dobrych trenerów personalnych, w Białymstoku nie dla wszystkich jest to oczywiste.

Damian · 25/10/2019 o 10:21

Bardzo fajny artykuł. Trzeba pamiętać, że usługa to nie produkt i kierowanie się najniższą ceną z reguły kończy się brakiem satysfakcji.

Osobiście nie znam dobrych trenerów personalnych, których stawka byłaby niska.

Tores · 15/08/2019 o 17:38

Niestety większość trenerów w Polsce jest niedoedukowana i “przerabia wszystko” hurtem zamiast podejść jak to napisał autor “holistycznie”. Sam jestem trenerem personalnym, ale i do tego ciągle się kształcę w zawodzie i studiuje fizjoterapie. Wiem, że to ciężki kawał chleba i stała praca z podopiecznymi i nie mówię tutaj o tej godzinnej sesji treningowej 2 razy w tyg. tylko ciągłym kontakcie z nim/nią żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania. U mnie np. cena to 80 zł /h i uważam, że to i tak mało porównując wiedzę z innymi osobami w moim otoczeniu, aczkolwiek wiem też ,że nie każdego stać na płacenie ponad 1000 zł miesiecznie, a potrzeba pomagania innym jest jednak silniejsza. Ponadto oferuję darmowy trening wprowadzający żeby ktoś mógł sam zdecydować czy się ze mną dogada i czy w ogóle jest mu potrzebny trener bez inwestowania odrazu pieniędzy. Jeśli ktoś by chciał wpaść to zapraszam na ul. Mogilska 97 w Krakowie ( My Fitness Place ) , pytajcie o Marcina 😉 pozdro

  Stefan · 04/01/2020 o 18:20

  Mozna prosic o kontakt?

Hey · 20/03/2019 o 22:09

Z tym płaceniem podatków przez trenerów to żart? Bo spotkałem się z tym tylko i wyłącznie przy kupowaniu treningu przez klub.
Prawda jest taka, że dobry trener to skarb, ale niestety bardzo często treningi ustawione są pod jak największą liczbę brania sesji treningowych.

PiotrP · 11/02/2019 o 11:44

Na pewno ceny różnią się od tego czy trener jest freelancerem czy pracuje dla klubu. Z reguły lepiej z freelancerem pracować, bo w klubie czasami z tych 150zł, które zapłacimy za trening, trener otrzymuje 30zł, więc często jakość też jest współmierna.

  Like Fit · 17/09/2019 o 20:45

  Niestety ale tak jest. Osiedlowe siłownie cieszą się że przyprowadzisz dodatkową osobę i nie musisz im nic za to dawać, jednak sieciówki narzucają kwoty i prowizje za trenowanie w ich klubie

Przemo999 · 01/08/2018 o 08:15

A ja mogę polecić pójście do Gravitanu.. trenerzy pokazują wszystko co i jak, jest tam dużo sprzętu dlatego warto 🙂 Nie opłaca się chyba wynajmować samego trenera.. tak jak mówię tam macie fitness, siłke, kto co lubi i do wszystkich jest super podejście.. trenerzy pomogą Wam osiągnąć cel

  Hellboy · 12/10/2018 o 08:46

  Powiem tak: nic, absolutnjke NIC nie zastapi spersonalizowanej sesji treningowej pod okiem fachowca. Ani zajecia grupowe, ani trening samemu. Prosze sprobowac z kims renomowanym. To otwiera oczy.

Adriana · 21/07/2018 o 15:16

Chciałabym zapytać o cenę – bo jeśli chodzi o ten jeden trening i cenę, która dotyczy jednego treningu z trenerem personalnym – to pod względem czasowym czy jeden trening trwa jedną godzinę lekcyjną, godzine zegarową, półtora godziny? Chodzi mi o to, że muszę treningi pogodzić z praca i szkołą, a chciałabym zacząć od września albo października, więc chciałabym wiedzieć dlatego ile taki jeden trening trwa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Robert · 20/06/2018 o 14:45

Bardzo ciekawe zestawienie. Generalnie treningi z trenerem personalnym zrobiły się modne, dla ćwiczącego to duże ułatwienie, szczególnie początkujący może czuć się totalnie zagubiony. Kwestia cen poruszona na końcu to już zupełnie inna “bajka”. Racją jest jednak to, że od kwoty netto treningu należy odjąć podatek i ostatecznie na tzw. “rękę” zostaje sporo mniej a nie chodzi jedynie o czas, trzeba pokryć wszystkie koszty “eksploatacyjne”.

Rafał · 07/06/2018 o 14:52

Rynek został zalany nowymi trenerami, którzy obniżają koszta za godzinę….

  Robert · 20/06/2018 o 14:47

  zgoda, ale jest to zjawisko powszechne praktycznie w każdej branży, niejako taki “urok” każdego biznesu…

Jakub Żuk · 16/05/2018 o 00:03

Rzeczowy artykuł, polecam!

Kh · 24/01/2018 o 10:02

Ciekawy artykuł, właśnie zastanawiam się nad wykupienia pakietu treningów.

Rafał Boruch · 04/11/2017 o 11:34

Ciekawy artykuł. Niestety rynek jest przesycony trenerami z przypadku. Coś wiem na ten temat bo sporo czasu spędzam w różnych klubach podróżując po całej Polsce jako fotograf sportowy. Pozdrawiam

Asia · 03/11/2017 o 21:07

U mnie w Saturn Fitness mam karnet za mniej niż 100 zł i mogę być trenowana przez mojego Chłopaka który trenuje tu od dawna i ostatnio zrobił sobie kurs trenera ale wcześniej trenował też z tutejszymi trenerami i mówił mi że oni to mają za sobą studia i doświadczenie a on po kursie to nadal może tylko hobbystycznie trenować.

kasia · 24/10/2017 o 17:38

Te ceny to sa za jeden trening czy za tydzien? Czy za miesiac?

  Tomek · 25/10/2017 o 14:34

  Podane ceny treningów dotyczą pojedynczych sesji.

kasia · 20/10/2017 o 09:24

ceny są różne, ogolnie nie jest drogo, w Body Sense można wziac na przyklad tylko pol godziny jak ktos nie chce calej godziny bo nie potrzebuje. Miejsce jest swietne, kameralne, ladnie w srodku fajna atmosfera, sa dietetycy, fizjoterapeuci wiec mozna wszystko za jednym zamachem sobie zalatwic, diete i trening.

Marlett · 07/10/2017 o 20:19

100-140 zł za treningi w klubie, ale czego dokładnie dotyczy podana cena? Jednego treningu?

  Tomek · 28/11/2017 o 23:15

  Tak, jednego treningu

Jaka powinna być cena lekcji angielskiego? - IceBreaker ELT by Ania Barbarska · 02/10/2020 o 13:42

[…] okolicy. Dobra lekcja powinna cię kosztować mniej więcej tyle, co sesja z psychoterapeutą lub trening z trenerem personalnym w twoim mieście. Jeżeli twój lektor bierze za godzinę zajęć dużo mniej niż twój trener na […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.