W pracy trenera personalnego istnieją zadania i procesy, w których nie możemy iść na skróty. Dobrym przykładem jest tu wywiad z klientem przed pierwszym treningiem. Owszem, w dużej mierze będzie on zależał od tego, jak i z kim go przeprowadzamy. Nie zmienia to jednak faktu, że ma określoną strukturę, w której absolutnie muszą znaleźć się pewne podstawowe kwestie – pisałem o tym dokładniej w poprzednim artykule: “Wywiad z klientem przed pierwszym treningiem?“.

Z drugiej strony, dlaczego nie mielibyśmy ułatwić sobie pracy, skoro mamy dostęp do odpowiednich narzędzi? 🙂 Powinniśmy z nich skorzystać tym bardziej, jeśli finalnie czujemy, że pomagają one zwiększyć efektywność naszych usług trenerskich. Dlatego chciałbym powiedzieć Wam kilka słów o aplikacjach, które często okazują się przydatne dla osób związanych z branżą fitness – dotyczy to zarówno pracy trenera personalnego, jak i po prostu własnego, aktywnego trybu życia oraz rozwoju osobistego.

12 aplikacji przydatnych w pracy trenera personalnego12 sprawdzonych i bezpłatnych aplikacji przydatnych w pracy trenera

Poniżej znajdziecie 12 przykładów tego typu narzędzi, z których chętnie na co dzień korzystam. Według mnie, warto na nie zwrócić uwagę przynajmniej z kilku istotnych powodów:

  • pomagają skutecznie i wygodnie realizować konkretne zadania związane z branżą fitness
  • należą do jednych z najlepszych w swojej kategorii
  • ułatwiają współpracę z klientem
  • są bezpłatne i proste w obsłudze

Aplikacje te dotyczą różnych aspektów pracy oraz obszarów aktywności trenera personalnego – dlatego można podzielić je na kilka kategorii:

Aplikacje dla trenerów: dziennik żywieniowy

MyFitnessPal – bardzo fajny i prosty w obsłudze dziennik żywieniowy, wyposażony w różne, ciekawe funkcje. Aplikacja ułatwia wprowadzanie własnych celów żywieniowych (z uwzględnieniem wieku, płci i rodzaju aktywności użytkownika, a także ewentualnych zaleceń lekarza itp.), monitorowanie i zapisywanie postępów oraz przechowywanie ich w formie online, dostępnej z każdego komputera lub telefonu podłączonego do internetu. Poza tym, program daje dostęp do ogromnej (ponad 6 milionów pozycji), wciąż uaktualnianej bazy produktów, których jesteśmy w stanie szukać także na podstawie zeskanowanych kodów kreskowych. Aplikacja pozwala również komunikować się z innymi użytkownikami, wspierać się nawzajem i dzielić swoimi wynikami odnośnie zamierzonych celów, spalanych kalorii, zmian w masie i wymiarach ciała itd. Opcja ta może się okazać praktyczna w kontaktach z klientami, którzy przesyłają nam swój dziennik żywieniowy, aby przeanalizować dotychczasowe działania i postępy.

Aplikacje dla trenerów: kontrola treningu

Endomondo – dość prawdopodobne, że tej aplikacji nie trzeba przedstawiać. 😉 To w zasadzie klasyka wśród osób uprawiających bieganie lub jakąkolwiek inną aktywność aerobową. Endomondo pełni funkcję programu motywującego do osiągania zamierzonych celów treningowych. Przy tym ułatwia zbieranie i analizowanie informacji odnośnie podejmowanych przez nas działań. Możemy prowadzić pełny zapis treningów, rejestrować tętno podczas ich realizacji oraz porównywać wyniki uzyskane przy wykonywaniu poszczególnych aktywności (np. czas trwania, osiągane prędkości, pokonywane dystanse czy spalane kalorie). Tu również istnieje opcja ustalania własnych celów treningowych, a także dołączenia do rosnącej społeczności użytkowników. Można dzielić się swoimi postępami i komentować rezultaty innych, wspólnie bijąc wyznaczane rekordy itd. Program ten z pewnością jest dla tych, którzy traktują swoją aktywność fizyczną jako ogólny styl bycia.

Interval Timer – intuicyjne i wielofunkcyjny zegar, przydatny zwłaszcza podczas treningów interwałowych czy typu tabata. Aplikacja służy ustaleniu planu treningowego z uwzględnieniem liczby serii i powtórzeń, a także czasu przeznaczonego na rozgrzewkę, konkretną partie ćwiczeń, przerwy i późniejsze schładzanie organizmu. Możemy zgodnie z naszymi potrzebami skonfigurować sygnały świetlne, dźwiękowe i wibracje, tak aby zapewniły nam wygodne wykonywanie danej aktywności. Oczywiście, program usprawnia też przesyłanie własnych oraz pobieranie od innych użytkowników programów treningowych i statystyk.

Excel – być może pojawienie się go w tym zestawieniu wygląda dość banalnie. Prawda jest taka, że ten prosty i popularny program potrafi okazać się najwygodniejszy oraz najskuteczniejszy przy prowadzeniu i porządkowaniu zapisków z treningów. Przy tym daje największe możliwości w zakresie późniejszej konfiguracji zebranych danych. W końcu, za pomocą Excela możemy stworzyć tabelę o dowolnym stopniu rozbudowania i skomplikowania. 😉

CoachGuru – aplikacja dla trenerów personalnych to świetne rozwiązanie dla trenerów, którzy chcą zarządzać większą liczbą klientów przy mniejszym nakładzie pracy. Wygodny w użyciu kreator treningów zawiera bibliotekę ponad 1200 demonstracyjnych ćwiczeń w formie wideo a także możliwość załączania własnych nagrań bezpośrednio z YouTube. Łatwa komunikacja pozwala utrzymać wysokie zaangażowanie ćwiczącego i sprawi, że zostanie z Tobą na dłużej.  Poświęcaj więcej czasu na to, co sprawia Ci przyjemność, czyli nawiązywanie kontaktów z klientami, śledzenie i mierzenie ich postępów oraz dostarczanie najwyższej jakości usług treningowych.

Aplikacje dla trenerów: planowanie zadań

Kalendarz Google – czyli przejrzyste narzędzie do tworzenia wszelkich planów, harmonogramów, rezerwacji itp. Program ten może być zsynchronizowany z pocztą elektroniczną, dyskiem urządzenia i kontaktami. Wszystkie wymienione zasoby w znacznym stopniu ułatwią rozpisywanie kalendarza. Poszczególne treningi daje się oznaczyć innymi kolorami, a także istnieje opcja dołączenia do nich komentarza i ważnych informacji (takich jak dane kontaktowe czy lokalizacja). Dzięki tej aplikacji mam pewność, że wobec mnóstwa zadań, spotkań i obowiązków o niczym nie zapomnę. 😉 Tym bardziej, że aplikacja posiada też funkcję automatycznych przypomnień o konkretnych punktach do zrealizowania. Fajne jest również to, że mogę mieć dostęp do tych zapisków praktycznie z każdego komputera, tabletu czy telefonu. Kalendarz Google’a zdecydowanie upraszcza organizację codziennych zadań.

Bussiness Calendar – aplikacja znakomicie wspomagająca korzystanie z kalendarza Google’a. Oferuje szerokie możliwości, jeśli chodzi o konfigurację zapisu terminów oraz widoczności konkretnych przedziałów czasowych (rocznych, miesięcznych, tygodniowych, dziennych) i wprowadzonych zadań. Program upraszcza uwzględnienie w planach takich kwestii, jak harmonogram świąt czy urodziny poszczególnych kontaktów (przydatne w budowaniu relacji z poszczególnymi klientami). Poza automatycznymi przypomnieniami, aplikacja przede wszystkim jest naprawdę przyjazna w obsłudze – dotyczy to wprowadzania nowych wydarzeń i zarządzania zaproszeniami do nich, a także konfiguracji widgeta, który możemy ustawić na ekranie głównym wykorzystywanego do pracy urządzenia.

Any.do – kolejna aplikacja oferująca skorzystanie z praktycznego widgeta. To lekki w użyciu program, który bardzo pomaga zapanować nad codziennymi zadaniami. Posiada ciekawe funkcje głosowego wprowadzania wydarzeń oraz automatycznego przekładania tych punktów, których nie udało się danego, przypisanego im wcześniej dnia zrealizować. Możemy również w łatwy sposób sami przełożyć konkretne zadania, ustalić dla nich alarm na konkretną godzinę itp. Z mojego doświadczenia wynika, że aplikacja świetnie sprawdza się podczas przygotowywania planu dietetycznego lub treningowego – jako przypominajka. Any.do zapewnia również synchronizację na wielu wykorzystywanych urządzeniach oraz usprawnia dzielenie się informacjami i określonymi planami z innymi użytkownikami. Ponad to codziennie o wybranej godzinie uruchomi się przegląd dnia pozwalający zaplanować zadania na cały dzień.

Aplikacje dla trenerów: wywiad przed treningiem

Evernote – prosty w obsłudze program znakomicie nadający się do sporządzania szybkich i krótkich notatek z treningów, list zadań, wywiadów przedtreningowych itp. Narzędzie to pomaga zbierać i porządkować dokumenty, pliki PDF, zdjęcia, artykuły znalezione w internecie oraz inne materiały. W ramach aplikacji możemy szybko dzielić się zapiskami i wynikami z innymi użytkownikami oraz wspólnie je omawiać. Evernote pozwala też przejrzyście oznaczyć zebrane materiały oraz uzyskać do nich dostęp z poziomu różnych urządzeń.

Formularz Google – czyli profesjonalne i wielofunkcyjne narzędzie do sporządzania ankiet. Aplikacja daje nam dostęp do rozbudowanych możliwości, jeśli chodzi o konfigurację konkretnego dokumentu. Jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić liczbę i rodzaj pytań (zamknięte, otwarte, wielokrotnego wyboru). Określić kryteria właściwego wypełnienia formularzu. Formularze Google’a świetnie sprawdzają się w kontakcie z klientem drogą online. Jeśli zależy nam, aby przed współpracą wypełnił on stosowną ankietę, program ten zapewni w tej kwestii wszystkie najważniejsze funkcje.

Aplikacje dla trenerów: wymiana dokumentów

Google Drive lub Drop Box – popularne i sprawdzone miejsca do przechowywania zdjęć, filmów i różnego typu dokumentów (Word, Excel). Tam możemy umieszczać wszelkie listy zadań, rozpisane treningi, prowadzone zapiski, formularze itd. Narzędzia te pozwalają w łatwy sposób zarówno udostępnić innym wybrane dokumenty, jak i uzyskać do nich dostęp z dosłownie każdego zakątka świata. W zależności od naszych potrzeb, jesteśmy w stanie zwiększać pojemność tych wirtualnych dysków, tak aby wygodnie przechowywać wszystkie niezbędne materiały w jednym miejscu.

WeTransfer – popularny, bardzo szybki i pojemny hosting dla dużych plików. Jeśli chcielibyśmy wysłać klientowi film instruktażowy, który trochę „waży”, program ten pozwoli nam szybko załadować i udostępnić pliki rzędu nawet 2 GB. W dodatku aplikacja działa szybko i jest bardzo prosta w obsłudze.

Podsumowanie

Opisane wyżej aplikacje przydają mi się na co dzień podczas wykonywania różnych obowiązków zawodowych, świadczenia usług trenerskich oraz wykonywania aktywności sportowych. Zdecydowanie pomagają mi zwiększyć efektywność mojej pracy. Pozwalają skupić się na merytorycznej, nie zaś organizacyjnej stronie zadań do wykonania. No i oczywiście – sprawiają, że jestem w stanie zaoszczędzić dużo czasu. To dość dużo jak na kilka narzędzi, do których mamy stały i, co ważne, bezpłatny dostęp.

A z jakich narzędzi Wy korzystacie? Mielibyście jakieś programy i aplikacje godne polecenia? Jeśli tak, podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach 🙂

Kategorie: Poradniki

2 komentarze

Michał · 04/08/2019 o 16:29

Zgadzam się z powyższymi aplikacjami

Anna Wolska · 09/03/2018 o 10:26

🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.