Treningi na ściance wspinaczkowej

Treningi na ściankach wspinaczkowych wymagają dużej sprawności fizycznej i zaangażowania wszystkich partii ciała. Aby móc czerpać radość ze wspinaczki ważna jest ciągła praca nad kondycją i wzmocnienie mięśni, które odgrywają szczególną rolę podczas wchodzenia na ściankę. Co zrobić, żeby stać się lepszym wspinaczem i z łatwością pokonywać każdą przeszkodę? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Zbuduj wytrzymałość tlenową z ćwiczeniami aerobowymi

Osoby, które chcą rozpocząć przygodę ze ściankami wspinaczkowymi, bardzo często wyobrażają sobie, że najważniejsza jest siła. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że silne ręce to podstawa, ale nie można zapominać o wytrzymałości tlenowej, która pomoże w pokonywaniu przeszkód. Aby ją zbudować, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze lub nordic walking. Sportowcy, którzy lubią korzystać z dobrodziejstw siłowni, powinny wybierać bieżnie, orbitreki, rowerki stacjonarne lub steppery. Najlepszym sposobem na zbudowanie wytrzymałości będzie systematyczne wydłużanie czasu treningu o kilka minut. Osoby początkujące nie powinny narzucać zbyt intensywnego tempa przede wszystkim ze względu na możliwości.

Wykorzystanie ćwiczeń siłowych do wzmocnienia mięśni rąk i nóg.

Podczas wspinaczki na ściankach i nie tylko ważna jest również siła. Mocny chwyt i umiejętność podciągania się to bardzo ważne umiejętności, które mają ogromne znaczenie podczas treningów na ściankach. Aby wzmocnić mięśnie rąk i dłoni warto wykonywać podciągnięcia na drążku, a także zwisy. Pomocne może być wzmocnienie mięśni podczas ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem hantli, sztangi lub innych urządzeń, które znajdują się na siłowni. Oprócz mięśni rąk ważna jest dbałość o wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i nóg, które biorą czynny udział podczas każdej wspinaczki. Bardzo pozytywny wpływ na rozwój fizyczny będą miały również klasyczne pompki, które pozwolą wzmocnić nie tylko mięśnie, ale również klatkę piersiową i plecy. Znienawidzone przez wiele osób przysiady również są bardzo ważne w procesie przygotowawczym, ponieważ pozwolą na oswojenie ciała z często niewygodnymi pozycjami wspinaczkowymi.

O czym trzeba pamiętać przed treningiem na ściance wspinaczkowej?

Budowanie sprawności fizycznej przy wykorzystaniu różnorodnych ćwiczeń to świetny sposób na to, żeby zwiększyć wytrzymałość i umiejętności wspinaczkowe. Niezależnie jednak od tego ile czasu i energii poświęcimy na przygotowania, warto pamiętać, że przed samą wspinaczką niezbędna jest rozgrzewka, która pomoże uniknąć kontuzji. Warto również mieć na uwadze, że szczególnie na początku z treningami na ściance nie należy przesadzać i po sesji treningowej ogromnie ważny jest wypoczynek i regeneracja, która ma niebagatelny wpływ na stan mięśni i na wydolność organizmu.

Chcesz zacząć swoją własną przygodę wspinaczkową? Zadbaj o kondycję, wybierając ćwiczenia aerobowe i ogólnorozwojowe, a następnie wyrusz na podbój naszych fantastycznych ścianek wspinaczkowych!

Artykuł powstał przy współpracy z WR Sport


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.