Bieganie półprofesjonalne sytuuje się pomiędzy bieganiem dla przyjemności, a bieganiem ukierunkowaniem tylko na wyniki. – Gdy dochodzi do „złapania bakcyla”, pojawiają się konkretne cele, osiągane są marzenia, chcemy przełamywać coraz więcej swoich barier, osiągać coraz lepsze wyniki – mówi Sofia Ennaoui, reprezentantka Polski, wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m, która w sobotę, 2 kwietnia będzie gościnią Poznań Run Expo. Wiosenna edycja Poznań Run Expo, czyli wydarzenia organizowanego przy poznańskim półmaratonie, ma zachęcić do biegania także osoby, które dopiero chcą zacząć przygodę z aktywnością fizyczną. Jakie miałabyś dla nich dwie-trzy rady na początek? Jak zacząć biegać, by sprawiało to przyjemność i nas rozwijało?

Warto zacząć od treningu 3-4 razy w tygodniu, indywidualnej konsultacja z ekspertem, żeby się nie zniechęcić. Są osoby, które – powiem kolokwialnie – zjadły na tym zęby i będą wiedziały, jak tą osobą odpowiednio pokierować. Niewątpliwie istotne jest zwrócenie uwagi na zdrowe odżywianie, zbilansowane posiłki, zdrowsze niż kiedyś. Dzięki temu początkujący biegacz odczuje poprawę samopoczucia, zwiększenie sił witalnych do treningu i do pracy. Dołączenie biegania do codziennych obowiązku jest bardzo obciążające. Można wesprzeć się np. cateringiem dietetycznym. Osobiście korzystam z diety pudełkowej CityDiet, co umożliwia mi oszczędzić cenny czas, a równocześnie mam pewność, że moje posiłki są zbilansowane, o odpowiedniej kaloryczności, zdrowe i po prostu smaczne. Warto spróbować, jeśli umożliwi to nam znalezienie dla siebie tej chwili na trening i aktywność fizyczną. Z czasem zaczniemy osiągać nasze cele – dla jednych mogą być do medale, dla innych sam start w biegu masowym, a bardzo często ukończenie maratonu.

Bardziej zaawansowani biegacze analizują swoją technikę, przywiązują dużą wagę do sprzętu i akcesoriów do biegania. Na co ty i inni sportowcy, których znasz, zwracają uwagę podczas doboru sprzętu w sporcie wyczynowym?

Na pewno warto odpowiednio dobrać obuwie – to pierwsza i najważniejsza rzecz dla biegacza, który trenuje częściej niż dwa razy w tygodniu. Przy mniejszym natężeniu wystarczą zwykłe buty do biegania. Jeśli zwiększa się częstotliwość, to dobrze będzie zorientować się, jaką techniką biegamy. Jest to coraz łatwiej dostępne, bo zwiększa się liczba sklepów sportowych, w których można taką analizę przeprowadzić.
Ważne jest także dobranie zegarka na miarę swoich potrzeb – nie ma co przesadzać z zaawansowaniem sprzętu, bo wielu funkcji i tak nie wykorzystamy. Ja sama jako zawodowiec nie wykorzystuję wszystkich funkcji. Dla mnie najważniejszy jest dobrze działający GPS, żeby pokazywał prędkość oraz mierzenie tętna, więc warto zainwestować w pasek do pomiarów. Zapobiegnie to przetrenowaniu, bo biegacze bez dużego doświadczenia nie zdają sobie sprawy, jakie progi tętna powinni mieć na danym treningu.

Co jeszcze? Odpowiednia odzież – oddychająca, co zapewni przyjemny trening, dopasowana do warunków atmosferycznych. Cięższe warunki wymagają założenia ortalionu przeciwdeszczowego czy chroniącego od wiatru.

Kiedy, twoim zdaniem, kończy się przygoda z bieganiem, a zaczyna bieganie półprofesjonalne?

Przyjmując, że bieganie profesjonalne jest wtedy, kiedy cały dzień jest ukierunkowany na osiąganie wyników sportowych i lekkoatletyka staje się źródłem zarobków, a bieganie amatorskie to bieganie tylko dla siebie, to bieganie półprofesjonalne sytuuje się pomiędzy. Dochodzi do „złapania bakcyla”, pojawiają się konkretne cele, osiągane są marzenia, chcemy przełamywać coraz więcej swoich barier, osiągać coraz lepsze wyniki.

***
Fot. Piotr Pasieczny/Fotobueno
Sofia Ennaoui – (ur. 30 sierpnia 1995 w Ibn Dżarir, w Maroku) – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich i długich. Finalistka Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w biegu na 1500 m, wicemistrzyni Europy z 2018 na tym dystansie. Ambasadorka CityDiet.
Poznań Run Expo
Wiosenna, pod hasłem „Czas na biegową przygodę”, odbędzie się w dniach 1–3 kwietnia. Przez cały weekend otwarte będą strefy dla biegaczy i biegaczek. Na stoiskach będzie można poznać ofertę m.in. odzieży, obuwia, dodatków, akcesoriów, suplementów diety, czy też urządzeń wspierających trening i sprzętu sportowego. Zainteresowani znajdą pomysły na rozpoczęcie treningu, porady przed zakupem sportowych produktów, informacje o diecie i dotyczące błędów popełnianych przez biegaczy.
W niedzielę, na terenie MTP zlokalizowana zostanie meta 14. PKO Poznań Półmaraton.
Wstęp na Poznań Run Expo jest wolny i nie wymaga rejestracji!
Lokalizacja:
Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 3 (wejście: Hol Wschodni od strony Mostu Dworcowego) 1–3 kwietnia 2022
Godziny otwarcia:
piątek i sobota: 10:00-20:00,
niedziela: 8:00-14:00
www.runexpo.pl.

Wybierz dla siebie Trenera Personalnego w Poznaniu

Zacznij trenować z expertem w swojej dziedzinie. Nasi trenerzy personalni z Poznania gwarantują bezpłatną pierwszą konsultację.

Jak to zrobić?

Wystarczy wybrać trenera z naszej bazy a następnie przejść do “umów konsultację”. Następnie trener odezwie się do ciebie w celu umówienia dogodnego terminu.

W TrenerHub.pl nie ponosisz żadnych kosztów przy umawianiu się z Trenerem osobistym. Po pierwszej konsultacji rozliczasz się bezpośrednio z trenerem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.